ساکشن در منزل

ساکشن در منزل

ساکشن برای خارج کردن مخاط و سایر مایعات (ترشحات) از نای و مسیرهای هوایی استفاده می‌شود. این روش درمانی معمولا برای افرادی که تحت تنفس مصنوعی هستند یا مشکلاتی در اعصاب یا ماهیچه‌ها دارند که باعث می‌شود، خارج کردن ترشحات با سرفه موثر نباشد، به‌ کار می‌رود. همچنین پزشکان از این روش برای به‌ دست آوردن نمونه‌هایی برای معاینه میکروسکوپی یا کشت استفاده می‌کنند. به‌ دلیل اهمیت این موضوع قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم. اگر بیماری دارید که نیازمند ساکشن در منزل است، پیشنهاد می‌کنیم تا انتها همراه ما باشید.

ساکشن در منزل ( 24 ساعته )

ساکشن در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

ساکشن چیست؟

به آسپیراسیون ترشحات ریه یک بیمار با استفاده از دستگاه‌های مخصوص از طریق مسیر هوایی مصنوعی، ساکشن می‌گویند. ساکشن شامل مراحل مختلفی چون آماده‌سازی بیمار، عمل ساکشن و مراقبت‌های بعد از آن است.

ساکشن در خانه

علت انجام ساکشن چیست؟

ساکشن

علت استفاده از ساکشن در خانه، پاکسازی و خارج کردن ترشحات بیش از حد یا احتباس‌شده در قسمت تحتانی دستگاه تنفسی بیمارانی است که نمی‌توانند این ترشحات را با سرفه و به‌ طور موثر از این قسمت خارج کنند. ساکشن در منزل برای افرادی انجام می‌شود که به دلایل مختلف مانند مشکلات عصبی یا بیهوشی، قادر به سرفه کردن قوی نیستند. همچنین بیمارانی که یک مسیر هوایی مصنوعی مانند تراکئوستومی یا لوله تراشه در نای خود دارند، تحت عمل ساکشن قرار می‌گیرند.

ساکشن در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات درمانی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام عمل ساکشن در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات ساکشن در منزل را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات ساکشن در خانه را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه ساکشن در منزل با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای ساکشن به خانه بیماران مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌ها را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. عمل ساکشن در خانه، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع ساکشن در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

انواع ساکشن

دو نوع اصلی ساکشن وجود دارد، یکی ساکشن اوروفارنکس و دیگری ساکشن نازوفارنکس. در ادامه در مورد هر کدام توضیحاتی را ارائه می‌کنیم.

انواع ساکشن

ساکشن اوروفارنکس

ساکشن اوروفارنکس روشی است که برای حذف ترشحات از حفره دهان و حلق به‌ کار می‌رود. ترشحات می‌توانند نای و جریان هوای طبیعی را مسدود کنند و مانع تامین اکسیژن کافی شوند. افراد در حالت طبیعی برای از بین‌ بردن این ترشحات، سرفه می‌کنند، اما برخی خیلی ضعیف هستند یا نمی‌توانند سرفه کنند، به‌ همین‌ دلیل این افراد برای پاک‌ کردن مسیر هوایی، نیاز به ساکشن دارند.

موارد استفاده ساکشن اوروفارنکس

علائم و نشانه‌های رایجی که نشان می‌دهند فرد ممکن است به ساکشن اوروفارنکس نیاز داشته‌ باشد، عبارتند از:

این روش در افرادی که جراحی‌های دهان انجام داده‌اند، ترومای دهان یا آسیب‌های عروق مغزی، مانند سکته مغزی که منجر به ریزش آب دهان و اختلال در بلع می‌شود نیز به‌ کار می‌رود. در نهایت، ساکشن اوروفارنکس برای تامین بهداشت دهان و جلوگیری از عفونت در افرادی که بلع یا مسیر هوایی مصنوعی دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ساکشن اوروفارنکس

دستگاه مکنده یانکاور

کاتتر ساکشن که برای ساکشن اوروفارنکس استفاده می‌شود، یک کاتتر سخت، خمیده و پلاستیکی است که کاتتر ساکشن یانکاور نامیده می‌شود. این کاتتر شفاف است و این امکان را فراهم می‌کند که ترشحات و مایعاتی که به سمت بیرون ساکشن می‌شوند، قابل مشاهده باشند. نوع استاندارد کاتتر یانکاور دارای یک سر حبابی‌ شکل با یک دهانه بزرگ و چند دهانه کوچک‌تر است. این سر حبابی‌شکل از آسیب به حفره دهان جلوگیری می‌کند، در حالی‌ که دهانه‌های کوچک‌تر حتی اگر دهانه بزرگ مسدود شده باشد، می‌توانند مکش را انجام دهند.

لوازم مورد نیاز برای عمل ساکشن در منزل به روش اوروفارنکس

برای ساکشن به روش اوروفارنکس به لوازم زیر نیاز دارید:

ساکشن از دهان

مراحل عمل ساکشن در منزل به روش اوروفارنکس

مراحل انجام ساکشن به روش اوروفارنکس به ترتیب زیر است:

مراحل انجام ساکشن

ساکشن در منزل به روش نازوفارنکس

ساکشن نازوفارنکس تکنیکی است که شامل استفاده از مسیر هوایی بینی برای خارج کردن ترشحات از مسیرهای هوایی فوقانی است و زمانی به‌ کار می‌رود که بیمار خودش قادر به انجام این کار نیست. این ناتوانی می‌تواند به دلایل زیر باشد:

این تکنیک شامل عبور دادن یک کاتتر ساکشن در مسیر هوایی بینی است تا زمانی‌ که سرفه تحریک شود. ساکشن نازوفارنکس یک روش تهاجمی است که فقط در شرایطی استفاده می‌شود که سایر تکنیک‌ها، آزمایش‌ شده و شکست‌ خورده باشند. در صورت نیاز به ساکشن مکرر، یک مسیر هوایی مصنوعی بینی برای کمک به کاهش ناراحتی وارد می‌شود.

ساکشن نازوفارنکس اغلب در ترکیب با تکنیک‌های فیزیوتراپی قفسه سینه (مانند ارتعاش) برای بهینه‌سازی حجم ترشحات به‌ دست‌ آمده استفاده می‌شود. گاهی اوقات نیز این نوع ساکشن برای گرفتن نمونه ترشح برای تجزیه‌ و تحلیل به‌ کار می‌رود. در صورتی که بیمار شما نیاز به ساکشن در منزل به روش نازوفارنکس دارد، ما در مرکز خدمات درمانی ثمین می‌توانیم مجرب‌ترین پرستاران را به همراه تجهیزات مورد نیاز به منزل شما اعزام کنیم.

ساکشن نازوفارنکس

تجهیزات مورد نیاز برای ساکشن در منزل به نازوفارنکس

برای عمل ساکشن به روش نازوفارنکس نیاز به یکسری تجهیزات دارید که شامل موارد زیر هستند:

مراحل عمل ساکشن در منزل به روش نازوفارنکس

اگر بیماری دارید که نیاز به ساکشن در منزل دارد با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنیم

درخواست فوری ساکشن در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

ساکشن تراشه چیست؟

ساکشن تراشه

ساکشن تراشه، نوعی عمل ساکشن است که می‌تواند توسط بیمار یا خانواده او انجام شود. ساکشن تراشه معمولا دو بار در روز انجام می‌شود و به‌ طور موثر مخاط و سایر ترشحات را از مسیر هوایی و خود لوله تراشه پاکسازی می‌کند و به بیمار اجازه می‌دهد تا به‌ طور ایمن و موثر تنفس کند. این نوع ساکشن یک روش نسبتا آسان و بدون درد است. انجام این کار، می‌تواند از چندین عارضه از جمله عفونت، هیپوکسی، حملات قلبی عروقی، فشار داخل جمجمه خطرناک و ضایعات در نای جلوگیری کند. اگر نیاز به ساکشن در خانه دارید و نمی‌توانید خودتان این کار را انجام دهید، با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا بهترین پرستاران را به منزل شما اعزام کنیم.

بیماران باید صبح و قبل از خواب، ناحیه مورد نظر را ساکشن کنند. نشانه‌های ساکشن عبارتند از:

لوازم مورد نیاز برای عمل ساکشن در منزل از طریق تراشه

قبل از ساکشن تراشه، مطمئن شوید که لوازم مناسب را در دسترس دارید. این لوازم عبارتند از:

لوازم ساکشن

مراحل انجام عمل ساکشن در منزل به روش تراشه

مراحل عمل ساکشن از طریق تراشه نسبتا ساده است. پس از تهیه لوازم مورد نیاز مراحل زیر را انجام دهید:

 پس از ساکشن، زمان انجام عمل و جزئیات مربوطه مانند سرفه مرطوب قبل از ساکشن را یادداشت کنید. اگر متوجه چیز غیرعادی در مورد ساکشن تراشه شدید حتما با پزشک تماس بگیرید.

عمل ساکشن

انتخاب تجهیزات مناسب برای ساکشن در منزل

ساکشن بخشی از زندگی روزانه بیماران اینتوبه است. برای برخی از بیماران، ساکشن تراشه، روشی است که برای پاکسازی مسیر هوایی مسدود‌ شده، طراحی شده است. هنگام انجام عمل ساکشن، بدانید که انتخاب دستگاه ساکشن متناسب و قابل اعتماد و اتصالات یکبار مصرف مناسب، می‌توانند نتایج را بهبود بخشند. تجهیزات مناسب تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی و حتی سلامت طولانی‌ مدت بیماران دارند. ما در مرکز خدمات درمانی ثمین می‌توانیم به شما کمک کنیم تا دستگاه ساکشن مناسب را برای نیازهای بیمار خود انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان برای خرید دستگاه ساکشن در خانه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

سخن پایانی

ساکشن برای خارج کردن مخاط و مایعاتی که مسیر هوایی و نای را مسدود کرده‌اند استفاده می‌شود. این روش برای افرادی به‌ کار می‌رود که قادر به سرفه کردن نیستند، تحت بیهوشی قرار گرفته‌اند یا نیاز به نمونه‌برداری برای تشخیص عفونت ریه دارند. اگر بیمار شما نمی‌تواند برای انجام عمل ساکشن به بیمارستان مراجعه کند، مرکز خدمات درمانی ثمین می‌تواند امکانات لازم برای ساکشن در منزل را در اختیار شما قرار دهد. ما می‌توانیم بهترین و با تجربه‌ترین پرستاران را با مدرن‌ترین دستگاه‌های ساکشن به منزل بیماران اعزام کنیم و با کیفیت‌ترین خدمات را به آن‌ها ارائه دهیم. با ما تماس بگیرید.

ساکشن در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد ساکشن

دستگاهای ساکشن نام‌های متفاوتی دارند که می‌توان با نام‌ پمپ وکیوم هم یاد کرد. ساکشن یکی از پرکاربردترین تجهیزات پزشکی است که می‌تواند در مراکز درمانی یا حتی منزل مورد استفاده قرار ‌گیرد. در واقع این دستگاه همان‌ طور از اسمش مشخص است، فرایند مکش را به خوبی انجام می‌دهد.

برخی از موارد استفاده ساکشن به شرح زیر است:

 • خارج کردن خون و موارد اضافی در حین جراحی.
 • تخلیه مخاط و موارد اضافی در بخش راه تنفسی بیمار برای بهتر نفس کشیدن.
 • از بین بردن چربی در بخش زیبایی.
 • تخلیه بزاق و خونابه دهان بیمار در بخش دندانپزشکی.
 • از بین بردن تومور‌های خوش‌خیم بافت نرم

افرادی که از دستگاه ساکشن در خانه خود استفاده می‌کنند بهتر است با نحوه استریل‌سازی آن آشنا شوند که عبارتند از:

 1. مخزن یا باتل بدون در نظر گرفتن مقدار ترشحات آسپیره شده باید روزانه خالی شود.
 2. باتل پس از تخلیه، توسط دترژنت شسته و خشک شود.
 3. در زمانی که از دستگاه استفاده نمی‌شود باتل حتما باید خشک باشد.
 4. جهت استفاده از ساکشن جهت بیماران مختلف فیلتر را تعویض نمایید.
 1. افزایش ضربان قلب
 2. کاهش ضربان قلب
 3. کمبود اکسیژن و ایست قلبی
 4. صدمه و خونریزی راه هوایی
 5. عفونت ریه
 6. افزایش فشار مغز بیمار

به دلیل محتمل بودن هر یک از عوارض ذکر شده توصیه می‌شود عمل ساکشن در خانه توسط یک متخصص انجام شود تا دائما وضعیت سلامت بیمار را بررسی کند.

مناطق تحت پوشش درخواست ساکشن در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.

خدمات سلامت در منزل