انما در منزل (تنقیه)

انما در منزل

انما به معنی تزریق مایعات حاوی مواد مختلف به رکتوم روده است که به آن تنقیه یا اماله هم گفته می‌شود. هدف از این درمان، شل کردن مدفوع گیر کرده در روده و تشویق به اجابت مزاج است. از انما در منزل زمانی استفاده می‌شود که درمان‌های خط اول، موثر نباشند. پزشک ممکن است انما را برای درمان یبوست توصیه کند اما این درمان، می‌تواند عوارض نامطلوبی به‌ دنبال داشته باشد. به‌ همین‌ دلیل، بیشتر پزشکان قبل از این‌ که تنقیه را به فرد پیشنهاد دهند، استفاده از ملین‌ها و تغییرات رژیم غذایی را توصیه می‌کنند. اما در هر صورت، اگر فردی از محلول مناسب و تجهیزات استریل استفاده کند، انما برای او بی‌خطر است. برای انما در خانه می‌توانید با ما در مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا همکاران ما شما را کمک کنند.

انما در منزل ( 24 ساعته )

انما در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

انما چیست؟

انما تزریق مایعاتی به رکتوم، برای پاکسازی یا تحریک تخلیه روده است. این روش سال‌ها است که برای درمان یبوست و موارد مشابه استفاده می‌شود. یبوست یک بیماری شدید است که حرکت مدفوع را کند و سفت و دفع آن را سخت می‌کند. این مساله می‌تواند برای بسیاری از افراد به یک مشکل مزمن تبدیل شود و نیاز به درمان‌های مختلفی مانند انما داشته باشد. تنقیه همچنین می‌تواند بی‌اختیاری مدفوع را درمان کند. بی‌اختیاری مدفوع، وضعیتی است که در آن، مدفوع به‌ طور غیرمنتظره‌ای از راست روده نشت می‌کند.

انما در خانه

انواع تنقیه در منزل یا مطب

برخی از انواع انما عبارتند از:

انما پاک‌ کننده

این روش، بر پایه آب و شامل نگه داشتن تزریق در رکتوم برای شستشوی کامل روده بزرگ است. سپس بدن ظرف چند دقیقه، مدفوع را آزاد می‌کند. انما پاک‌ کننده معمولا به دو نوع تقسیم می‌شود:

انما با حجم زیاد

این روش، یک درمان موثر برای یبوست است و بخش بزرگی از روده بزرگ را تمیز می‌کند. مقدار مایع مورد استفاده در این نوع 500-1000 میلی‌لیتر است.

انما با حجم کم

این روش، برای تمیز کردن قسمت پایین روده بزرگ استفاده می‌شود. مقدار مایع مصرفی کمتر از 500 میلی‌لیتر است و معمولا برای افرادی که از قسمت بالای روده بزرگ یبوست ندارند، توصیه می‌شود.

 

انما احتباس روغن

این نوع انما برای افرادی است که مدفوع‌شان سفت شده باشد و معمولا حاوی 90-120 میلی‌لیتر محلول است. ممکن است پزشک از شما بخواهد که محلول را حداقل به مدت یک ساعت نگه دارید تا نتایج موثری حاصل شود.

 

انما با جریان برگشتی

این روش به‌ عنوان هریس فلاش نیز شناخته می‌شود. انما با جریان برگشتی بر روی افرادی که به‌ دلیل گاز روده، مشکل مدفوع دارند، انجام می‌شود. در این روش از حجم زیادی از سیال استفاده می‌شود که در فواصل 100-200 میلی‌لیتری تزریق می‌شوند. سپس مایع همراه با گاز روده به بیرون هدایت می‌شود. این فرآیند سه تا پنج بار تکرار می‌شود تا زمانی که گاز به‌ طور کامل خارج شود.

 

انما خنک‌ کننده

اگر دمای بدن شما بسیار بالا باشد، پزشک ممکن است از یک انما خنک‌ کننده برای کاهش دمای بدن استفاده کند.

 

انما در منزل برای تزریق رکتال دارو

انما همچنین می‌تواند برای وارد کردن داروهای مختلف به روده بزرگ استفاده شود. تنقیه مخاط روده را تسکین می‌دهد و با عفونت‌ها مبارزه می‌کند. این روش پس از پاکسازی انما انجام می‌شود.

تنقیه

تنقیه در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات درمانی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام تنقیه در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات انما در منزل را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه انما در منزل با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای ویزیت بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌های درمانی را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. تنقیه در منزل، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع انما در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

محلول‌های مختلف انما

برخی از رایج‌ترین محلول‌های مورد استفاده در انما عبارتند از:

باریم: اگر پزشک بخواهد طرح کلی روده بزرگ را ببیند، ممکن است تنقیه باریم را انجام دهد که به نشان دادن شکل دستگاه گوارش در عکس‌برداری اشعه ایکس کمک می‌کند.

محلول نمک: محلول‌های نمک معمولا برای رفع یبوست استفاده می‌شوند. در این روش، ملین‌های فسفات سدیم آب را به داخل روده می‌کشند و دفع را آسان می‌کنند. با این‌ حال، طبق گفته سازمان غذا و دارو (FDA)، استفاده بیش از یک دوز در 24 ساعت از داروهای فسفات سدیم ممکن است عوارض نادر اما جدی مانند آسیب کلیوی و قلب ایجاد کند.

کف صابون: این نوع تنقیه می‌تواند یبوست را نیز درمان کند و شامل مخلوطی از آب و صابون‌های مبتنی بر روغن‌های گیاهی است.

روغن‌های معدنی: تنقیه با روغن معدنی می‌تواند یبوست را درمان کند. هنگام استفاده از تنقیه روغن‌های معدنی، فرد باید سعی کند آن را به‌ مدت 5 دقیقه نگه دارد.

قهوه: شواهد علمی کمی برای حمایت از استفاده از تنقیه قهوه وجود دارد اما برخی از افراد از این تنقیه به‌ عنوان درمان سم‌زدایی، یبوست، چاقی و تسکین درد استفاده می‌کنند.

آب گرم: آب گرم به‌ تنهایی می‌تواند به‌ عنوان یک تنقیه برای مدفوع نهفته عمل کند و معمولا بی‌خطر است. تنقیه آب گرم ممکن است برای افرادی که نمی‌توانند داروهای خوراکی یبوست را تحمل کنند، مفید باشد.

گلیسرین: پوشش داخلی روده بزرگ را تحریک می‌کند تا باعث حرکات روده شود.

تنقیه قهوه

نحوه انجام انما در منزل

یک روش دیگر برای انجام تنقیه در منزل، به‌ صورت زیر است:

انما ممکن است ناراحت‌ کننده باشد، اما دردناک نیست. در صورت وجود درد، مراحل را متوقف کنید و به‌ دنبال مشاوره پزشکی باشید. ما در مرکز خدمات درمانی ثمین آماده هستیم تا به محض تماس شما، در اسرع وقت بهترین پزشکان و پرستاران خود را برای کمک به شما به منزل‌تان اعزام کنیم.

تنقیه در منزل

اماله

اماله یا انما شامل وارد کردن مایع یا گاز به رکتوم (قسمت پایینی روده بزرگ) است. هدف از این کار، تخلیه روده‌ها، معاینه یا تجویز دارو است. اماله می‌تواند در درمان برخی بیماری‌های خاص موثر باشد، اما استفاده منظم از آن می‌تواند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کند. به‌ دلیل خطرات موجود، فرد باید فقط به دلایل پزشکی از اماله استفاده کند.

چه زمانی انما در منزل یا مطب انجام می‌شود؟

برخی از کاربردهای رایج انما عبارتند از:

آمادگی برای جراحی

معمولا قبل از جراحی رکتوم، کولون یا روده، خالی بودن روده ضروری است. ممکن است یک فرد قبل از جراحی نیاز به استفاده از انما داشته‌ باشد یا یک پرستار ممکن است در بیمارستان انما را برای بیمار انجام دهد.

 

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی، استفاده از یک دوربین کوچک برای بررسی سلامت رکتوم یا روده است. قبل از انجام این روش، روده باید خالی شود.

 

غربالگری سرطان

باریم انما می‌تواند به بررسی سرطان روده یا روده بزرگ کمک کند. در این روش، یک انما روده را تخلیه می‌کند و دیگری باریم مایع را وارد رکتوم می‌کند.

 

یبوست

انما می‌تواند به درمان یبوست شدید کمک کند اما استفاده منظم از آن، برای درمان یبوست می‌تواند مشکل‌ساز شود. یک راه ماندگارتر برای رفع یبوست، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی است. نوشیدن آب کافی و گنجاندن مقدار زیادی فیبر در رژیم غذایی می‌تواند حرکات روده را سالم و منظم نگه دارد.

 

بیماری‌های التهابی روده

انما می‌تواند به درمان مشکلات سلامتی موثر بر روده بزرگ مانند بیماری التهابی روده کمک کند، چون شبکه رگ‌های خونی در رکتوم، می‌تواند دارو را به سرعت به سایر قسمت‌های بدن منتقل کند.

تنقیه در خانه

چه کسانی نباید از اماله استفاده کنند؟

انما یک روش تهاجمی است و فرد فقط به دلایل پزشکی باید از آن استفاده کند. اما برخی افراد، مانند کسانی که درگیر مشکلات زیر هستند، به‌ هیچ‌ وجه نباید به سراغ تنقیه بروند:

برای چه آزمایشات و چکاپ‌هایی انما در منزل یا مطب لازم است؟

آزمایش باریم برای بررسی دستگاه گوارش با استفاده از پودر سفید رنگی به نام سولفات باریم انجام می‌شود.  برای تنقیه باریم، پودر با آب مخلوط و از طریق لوله‌ای وارد روده می‌شود تا تصاویر اشعه ایکس برای تشخیص زخم یا آسیب به دستگاه گوارش گرفته شوند.

 

ویزیت پزشک برای تنقیه در منزل

اگر برای انجام انما مشکل دارید، می‌توانید با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا ما بهترین پزشکان و پرستاران آموزش‌دیده را به منزل شما اعزام کنیم.

تنقیه در منزل

درخواست فوری انما در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

درمان‌های مرتبط با انما در منزل

انواع درمان‌های مرتبط با تنقیه، عبارتند از:

انما در منزل

تجهیزات پزشکی برای تنقیه در منزل

تجهیزات تنقیه خانگی که ممکن است به آن نیاز داشته‌ باشید، عبارتند از:

وسایل تنقیه

مزایای انما در منزل

انما را می‌توان نوعی دیالیز روده به‌ شمار آورد که به افراد کمک می‌کند بدن خود را پاکسازی و سم‌زدایی کنند. این روش، خلق‌ و خو را بهبود می‌بخشد و وقتی در منزل استفاده شود، احساس شرم و خجالت را به‌ دنبال نخواهد داشت. سایر مزایای انما در منزل، عبارتند از:

انما در خانه

عوارض انما در منزل

هیچ مدرک علمی مبنی بر این‌ که انما برای سلامت عمومی مفید است وجود ندارد و وارد کردن موادی مانند قهوه یا روغن به بدن نیز می‌تواند باکتری‌های مضر را وارد بدن کند، اما عوارض کلی انما محدود به این موارد نمی‌شود و شامل مسائل زیر نیز هست:

نکات مهم درباره تنقیه در منزل

سخن پایانی

انما (تنقیه یا اماله) به معنای وارد کردن محلول به روده بزرگ برای درمان یبوست، سم‌زدایی از بدن و موارد دیگر است. برای بسیاری از افراد، تنقیه در منزل می‌تواند ابزار بسیار موثری برای بهبود سلامت باشد اما برای برخی دیگر ممکن است خطرات جانی به‌ همراه داشته باشد و باید درباره آن حتما با پزشک مشورت شود. شما هم اگر به‌ هر دلیلی قادر نیستید برای این درمان از خانه خارج شوید، می‌توانید با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا ما پزشکان و پرستاران متخصص خود را به منزل شما اعزام کنیم.

انما در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد انما

تنقیه، اگر به‌ درستی انجام شود، می‌تواند به شما کمک کند تقریبا بلافاصله احساس بهتری داشته باشید.

اثرات تنقیه از نظر ماندگاری، متفاوت است و به نوع مشکل فرد، سن و محلول مورد نظر بستگی دارد.

خیر، اگر تنقیه در منزل به‌ درستی استفاده شود نباید درد داشته باشد. اگر تنقیه صدمه می‌زند، ممکن است به این دلیل باشد که به‌ درستی از گیره شلنگ برای حفظ جریان آرام و تدریجی محلول در روده بزرگ استفاده نکرده‌اید. یکی دیگر از دلایلی که تنقیه می‌تواند آسیب برساند این است که روده بزرگ شما ملتهب است.

معمولا برای درمان یبوست (که ممکن است ناشی از عدم مصرف رژیم غذایی سرشار از فیبر باشد) از انما در منزل استفاده می‌شود. مصرف منظم میوه و سبزیجات در رژیم غذایی به درمان یبوست کمک می‌کند. همچنین می‌توانید از مکمل‌های فیبر، مانند متاموکیل استفاده کنید. پروبیوتیک‌ها و ملین نیز در تسکین یبوست موثرند و جایگزین خوبی برای انما هستند.

مناطق تحت پوشش درخواست انما در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.