تست خواب در منزل

تست خواب در منزل

شما هم احتمالا شنیده‌اید که ورزش منظم و رژیم غذایی سالم، مهم‌ترین عوامل سلامت قلب هستند، اما شاید ندانید که کیفیت خواب نیز با سلامتی قلب و عروق مرتبط است. آپنه، شایع‌ترین اختلال تنفسی مرتبط با خواب است و باعث می‌شود که تنفس در هنگام خواب به‌ طور مداوم متوقف و دوباره شروع شود. این مشکل زمانی رخ می‌دهد که عضلات گلو به‌ طور متناوب شل می‎‌شوند و راه هوایی را در طول خواب مسدود می‌کنند. نشانه قابل توجه آپنه انسدادی خواب، وجود خر و پف است. برای تشخیص آپنه نیاز به انجام تست خواب در منزل یا مطب پزشک است ولی اگر شما به هر دلیلی نمی‌خواهید یا نمی‌توانید از خانه خارج شوید، می‌توانید با مطالعه این مقاله بهترین تصمیم را برای رفع این مشکل بگیرید.

تست خواب در منزل ( 24 ساعته )

تست خواب در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

تست خواب چیست؟

پلی‌سومنوگرافی یا همان تست خواب شبانه، رایج‌ترین نوع بررسی خواب می‌باشد و در واقع آزمایشی است که برای مشخص کردن الگوهای خواب و اختلالات رایج خواب در افرادی که دچار اختلالات خواب هستند به کار می‌رود. تست خواب شبانه در خانه به وسیله ارزیابی و ثبت امواج مغز، سطح اکسیژن خون، بررسی شبانه ضربان و تپش قلب، حرکات بدن، حرکات چشم‌ها و کمیت و کیفیت تنفس در طول خواب انجام می‌شود.

تست خواب در خانه

آپنه خواب چیست؟

آپنه خواب زمانی اتفاق می‌افتد که تنفس شما در حین خواب متوقف و دوباره شروع شود. شایع‌ترین نوع آن، آپنه انسدادی خواب نام دارد. آپنه خواب نیاز به درمان دارد، چون می‌تواند منجر به مشکلات جدی‌تری شود. علائم آپنه خواب عمدتا عبارتند از:

در طول روز هم ممکن است شاهد این علائم باشید:

آپنه خواب

بیماری‌های مرتبط با آپنه خواب

آپنه خواب در صورت عدم درمان و عدم اقدام برای تست خواب در منزل یا مطب، می‌تواند منجر به مشکلات دیگری مانند موارد زیر شود:

تست خواب

علل آپنه خواب

آپنه خواب زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌های هوایی شما در هنگام خواب، خیلی باریک و مانع از تنفس صحیح شود. علل آپنه خواب می‌تواند ناشی از موارد زیر باشد:

چاقی عامل خطر اولیه برای آپنه انسدادی خواب است و کاهش وزن می‌تواند علائم آپنه خواب را بهبود بخشد. اما در بیشتر موارد، آپنه خواب یک بیماری مزمن است که از بین نمی‌رود. چون آناتومی انسان، به‌ خصوص پس از پایان دوره نوجوانی تمایل دارد ثابت بماند. با این‌ حال، آپنه خواب در کودکان ممکن است با موفقیت و به‌ طور قطعی، با روش‌های زیر درمان شود:

احتمال مرگ در اثر آپنه خواب چقدر است؟

اگر آپنه خواب درمان نشود، می‌تواند به تهدیدی برای زندگی تبدیل شود. آپنه خواب با زمینه‌سازی برای ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته و دیابت می‌تواند طول عمر شما را کوتاه کند. سالانه حدود 38000 نفر در ایالات متحده تنها بر اثر بیماری قلبی مرتبط با آپنه خواب جان خود را از دست می‌دهند.

تست خواب در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات درمانی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام تست خواب در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات تست خواب در خانه را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه تست خواب در منزل با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای تست خواب بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌های درمانی را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. تست خواب در خانه، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع تست خواب در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

ایست تنفسی چیست؟

ایست تنفسی به معنای عدم وجود تنفس است که می‌تواند ناشی از دیسترس تنفسی، نارسایی تنفسی یا سایر رویدادها از جمله آسیب حاد سر یا غرق شدن باشد. پس از ارزیابی بیمار و تعیین این‌ که در شرایط ایست تنفسی قرار گرفته است، باید راه هوایی او باز شود، تهویه با کیسه ماسک انجام گیرد و آماده‌سازی برای گشودن راه هوایی پیشرفته آغاز شود.

ایست تنفسی

وقفه تنفسی چیست؟

وقفه تنفسی همان آپنه انسدادی خواب است و زمانی رخ می‌دهد که ماهیچه‌های پشت گلو بیش از حد شل شوند و اجازه تنفس طبیعی را ندهند. این ماهیچه‌ها از ساختارهای پشت سقف دهان (کام نرم)، قطعه مثلثی شکلی که از کام نرم آویزان است، لوزه‌ها و زبان پشتیبانی می‌کنند. در صورت مواجهه با مشکلات آپنه خواب و نیاز به تست خواب در خانه کافی است با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا ما بلافاصله پرستاران و پزشکان متخصص خود را به منزل شما اعزام کنیم.

وقفه تنفسی

انواع تست خواب در منزل یا مطب پزشک

ابتدا پزشک، وضعیت شما یا بیمارتان را بر اساس علائم و نشانه‌ها، معاینه و آزمایشات او را بررسی می‌کند تا متوجه علت مشکل شود. در طول معاینه فیزیکی، پشت گلو، دهان و بینی شما از نظر بافت اضافی یا ناهنجاری معاینه می‌شود و ممکن است نیاز به اندازه‌گیری دور گردن و دور کمر و فشار خون هم باشد. سایر آزمایش‌های مورد نیاز برای تشخیص آپنه انسدادی خواب را در ادامه بیان می‌کنیم.

 

پلی‌سومنوگرافی از انواع تست خواب در منزل یا مطب

پلی‌سومنوگرافی که مطالعه خواب نیز نامیده می‌شود، یک آزمایش جامع برای تشخیص اختلالات خواب است که امواج مغزی، سطح اکسیژن خون، ضربان قلب و تنفس و همچنین حرکات چشم و پا را در طول مطالعه ثبت می‌کند. در طول این آزمایش، شما به تجهیزاتی متصل هستید که فعالیت قلب، ریه و مغز، الگوهای تنفس، حرکات بازوها و پاها و سطح اکسیژن خون را در هنگام خواب تحت کنترل دارند. شما در نیمه اول شب تحت نظر خواهید بود. اگر تشخیص داده شود که آپنه انسدادی خواب دارید، پرستار شما را بیدار می‌کند و در نیمه دوم شب به شما فشار مثبت مداوم راه هوایی می‌دهد. این مطالعه می‌تواند به بررسی سایر اختلالات خواب هم که می‌توانند باعث خواب‌آلودگی بیش از حد در طول روز شوند، اما نیاز به درمان‌های متفاوتی دارند، کمک کند (مانند حرکات پا در طول خواب یا حملات ناگهانی خواب در طول روز (نارکولپسی)).

تست خواب شبانه

PSG از انواع تست خواب در منزل یا مطب

به‌طور سنتی، پلی سومنوگرافی (PSG) در  یک محیط حضوری (آزمایشگاه خواب)، به‌ عنوان استاندارد مرجع برای تشخیص OSA (آپنه انسدادی خواب) استفاده می‌شود. پلی‌سومنوگرافی چندین متغیر خواب را اندازه‌گیری می‌کند که یکی از آن‌ها شاخص آپنه-هیپوپنه (AHI) یا شاخص اختلال تنفسی (RDI) است.

 

MSLT از انواع تست خواب در منزل یا مطب

در آزمون تاخیر خواب چندگانه (MSLT)، به فرد 4 تا 5 فرصت داده می‌شود که هر دو ساعت یک‌بار در زمان‌های عادی بیداری، بخوابد. متخصص از این آزمایش برای اندازه‌گیری میزان خواب‌آلودگی در طول روز (میزان سریع خوابیدن بیمار در هر چرت که به آن تاخیر خواب نیز می‌گویند) و همچنین سرعت شروع خواب REM استفاده می‌کند.

تست خواب شبانه در منزل

درمان آپنه خواب

موفقیت‌آمیزترین گزینه برای درمان آپنه خواب نوجوانان و بزرگسالان، عمل جراحی پیشرفت فک است که می‌تواند بسیار موثر باشد و آپنه خواب را در بیش از 80درصد افراد بر طرف کند. از جمله جراحی‌های دیگری که کمتر موثر هستند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سایر درمان‌های پزشکی نیز عبارتند از:

 

ماسک فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP)

در این درمان، یک دستگاه فشار هوا از طریق قطعه‌ای که در بینی یا روی بینی و دهان قرار می‌گیرد، وارد می‌شود و از تعداد حوادث تنفسی که هنگام خواب رخ می‌دهد، می‌کاهد. رایج‌ترین نوع این دستگاه، فشار مثبت مداوم راه هوایی یا CPAP (SEE-pap) نام دارد. با این درمان، فشار هوای تنفس شده، پیوسته، ثابت و تا حدودی بیشتر از فشار هوای اطراف است که برای باز نگه‌ داشتن مجاری هوایی فوقانی کافی است و از آپنه انسدادی خواب و خر و پف جلوگیری می‌کند.

اگر چه CPAP موفق‌ترین و رایج‌ترین روش برای درمان آپنه انسدادی خواب است، برخی افراد ماسک را دست و پا گیر، ناراحت‌کننده یا آزارنده می‌دانند. اما با کمی تمرین، بیشتر افراد یاد می‌گیرند که ماسک را تنظیم کنند تا شرایط راحت و مطمئنی را به‌ دست آورند. ممکن است لازم باشد انواع مختلفی از این دستگاه‌ها را امتحان کنید تا ماسک مناسب خودتان را پیدا کنید.

 

دستگاه‌های دهانی

این دستگاه‌ها برای باز نگه‌ داشتن گلو طراحی شده‌اند و با جلو بردن فک پایین، راه هوایی بیمار را باز نگه می‌دارند که گاهی اوقات می‌تواند خر و پف و آپنه انسدادی خواب را تسکین دهد. دستگاه‌های دیگری هم هستند که زبان بیمار را در موقعیت متفاوتی نگه می‌دارند.

تست خواب شبانه در خانه

درمان خانگی آپنه خواب

در بسیاری از موارد، خودمراقبتی ممکن است مناسب‌ترین راه برای مقابله با آپنه انسدادی خواب باشد. رعایت این نکات برای تست خواب در منزل تا حدودی مفید است:

درمان آپنه خواب

برای درمان آپنه خواب در منزل با همکاران ما در مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید

درخواست فوری تست خواب در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

ویزیت پزشک برای درمان آپنه خواب و تست خواب در منزل

تست خواب در خانه یک روش آسان و مقرون‌ به‌ صرفه برای تشخیص مشکلات تنفسی و شامل یک مانیتور تنفسی بسیار ساده است که تنفس، سطح اکسیژن و تلاش تنفسی شما را هنگام خواب ردیابی می‌کند. اما برای افرادی که مشکلات قلبی، تنفسی یا عصبی-عضلانی دارند، مطالعه خواب شبانه ممکن است موثرتر باشد.

تست‌های خواب خانگی عموما بر تنفس (نه خواب واقعی) نظارت می‌کنند. به‌ عنوان مثال، تست خواب مدت زمانی را که شما در خواب سبک یا عمیق هستید، تجزیه و تحلیل نمی‌کند اما در عوض، مکث‌های تنفسی، میزان تلاش برای نفس کشیدن و عمیق یا کم‌عمق بودن تنفس را اندازه‌گیری می‌کند. تست‌های خواب خانگی معمولا بدون نسخه انجام نمی‌شوند اما پزشکان و پرستاران مرکز خدمات درمانی ثمین، می‌توانند آن‌ها را برای شما در منزل‌تان انجام دهند. حسگرهای تست خواب در منزل شامل یک کاوشگر کوچک روی انگشت هستند که سطح اکسیژن را اندازه‌گیری می‌کنند. سپس ماسک دیگری با کمک لوله‌هایی در سوراخ‌های بینی قرار می‌گیرد و در اطراف گوش‌ها محکم می‌شود. حسگرهای دیگری هم بر روی شکم و سینه شما قرار می‌گیرند تا هنگام نفس کشیدن، بالا و پایین رفتن آن‌ها را اندازه‌گیری کنند. بیشتر تست‌های خواب در خانه، فقط برای یک شب استفاده می‌شوند و هزینه کمتری نسبت به تست در کلینیک دارند.

پس از انجام آزمایش، نتایج شما توسط پزشک بررسی می‌شود. اگر علائم ادامه یابد، پزشک ممکن است انجام تست در آزمایشگاه را توصیه کند. البته همه اختلالات خواب یا مشکلات تنفسی با این تست‌ها مشخص نمی‌شوند. اگر علائم شما ادامه یابد، ممکن است آپنه نداشته باشید. اختلالات عصبی که بر چرخه خواب و بیداری بدن تاثیر می‌گذارند و باعث خواب‌آلودگی مفرط می‌شوند (نارکولپسی) هم ممکن است در همین دسته قرار بگیرند.

درمان آپنه خواب در خانه

تجهیزات پزشکی مرتبط با تست خواب در منزل

دستگاه  CPAP : که از یک جعبه کوچک با یک فن موتوری داخلی تشکیل شده، هوای اتاق را جذب کرده و تحت فشار قرار داده و به بیماران می‌رساند.

دستگاه  ونتیلاتور غیرتهاجمی (BIPAP): این دستگاه جریان هوا را از طریق ماسک با فشار تجویز شده به مجاری هوایی بیمار می‌رساند تا زمان تنفس در دقیقه، اندازه‌گیری شود. دستگاه حتی می‌تواند با افزایش فشار هوا، فرد را مجبور به تنفس کند. دستگاه BIPAP همان CPAP است با این تفاوت که دارای دو پیچ تنظیم فشار یکی برای دم و یکی برای بازدم است.

نبولایزر: نبولایزر یک وسیله برقی یا باتری است که توسط افرادی که مشکلات تنفسی دارند، استفاده می‌شود. نبولایزر محلول (دارو) را به قطرات کوچک گاز یا مایع تجزیه می‌کند که از طریق دهان استنشاق می‌شوند.

استنشاق گاز: دستگاه قابل حملی است که فاقد ذرات جامد یا مایع است.

استنشاق پودر خشک: از ذرات جامد و همچنین هوایی که به داخل ریه‌ها استنشاق می‌شود، استفاده می‌کند.

فیلترهای مبدل حرارت و رطوبت (HME): نفوذ ویروس‌ها و باکتری‌های عامل بیماری را کاهش می‌دهد.

فیلترهای باکتریایی: دستگاهی است که مانند HME عمل می‌کند.

آرنج و دریچه (FFM):  برای بیماران مبتلا به مشکلات تنفسی نرم استفاده می‌شود.

FFM-Cushion : نوعی ماسک صورت که برای افرادی که مشکلات تنفسی دارند، استفاده می‌شود.

مزایای درمان آپنه خواب

درمان آپنه خواب در منزل

عوارض آپنه خواب

به‌ طور خاص، آپنه خواب تشخیص داده نشده، مستقیما با افزایش خطر در سلامت قلب و عروق و متابولیک، مرتبط است و ترسناک‌تر این‌ جاست که ممکن است حتی ندانید که این مشکل را دارید! آپنه خواب زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های راه هوایی فوقانی در طول خواب شل شوند و راه هوایی را مسدود کنند. یعنی تنفس شما ممکن است هر بار 10 ثانیه یا بیشتر متوقف شود، تا زمانی که رفلکس‌های شما آغاز شده و دوباره شروع به تنفس کنید. آپنه خواب در حدود 3درصد از افراد با وزن طبیعی رخ می‌دهد، اما بیش از 20درصد از افراد چاق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به‌ طور کلی، آپنه خواب، مردان را بیشتر از زنان مبتلا می‌کند اما میزان آن در زنان پس از یائسگی، به‌ شدت افزایش می‌یابد. آپنه خواب اغلب با بیماری قلبی و مشکلات متابولیک مانند دیابت مرتبط است و مشکلاتی مانند دیابت نوع 2، سکته مغزی، حملات قلبی و حتی کوتاه شدن طول عمر را در پی دارد.

تشخیص آپنه خواب

سخن پایانی

آپنه خواب زمانی رخ می‌دهد که شما در خواب هستید و ماهیچه‌های گلویتان شل شده و راه تنفسی‌تان را مسدود می‌کنند. به‌ همین‌ دلیل، نیاز است که با انجام آزمایشاتی مانند پلی سومنوگرافی از وجود این بیماری که عامل خطرناکی برای بروز بیماری‌های قلبی، سکته مغزی و دیابت نوع 2 است، با خبر شوید. ما در مرکز خدمات درمانی ثمین، می‌توانیم با اعزام تیم پزشکان و پرستاران متخصص و آموزش‌دیده خود به تشخیص و درمان این مشکل در منزل به شما کمک کنیم. با ما تماس بگیرید.

تست خواب در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد تست خواب

خر و پف به دلیل انسداد راه هوایی بالایی در طول خواب است و یکی از نشانه‌های قوی آپنه انسدادی خواب است. با این حال، برخی بیماران بدون داشتن خر و پف دچار آپنه خواب هستند.

معمولا اجازه ندارند در شب تست کنار شما بمانند. اگر دلیلی برای ماندن آن‌ها وجود دارد حتما در طول مشاوره با پزشک خود در میان بگذارید.

آریتمی‌های قلبی، رویدادهایی هستند که در آن قلب خیلی آهسته، خیلی سریع یا نامنظم می‌زند.

  • بی‌خوابی مزمن
  • سندرم آپنه خواب مرکزی
  • آپنه خواب انسدادی
  • سندرم پای بی‌قرار
  • اختلال حرکت دوره‌ای اندام
  • نارکولپسی
  • پیاده‌روی در خواب
  • صحبت کردن در خواب
  • اختلال رفتار خواب

مناطق تحت پوشش درخواست تست خواب در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.

خدمات سلامت در منزل