استحمام بیمار در منزل

استحمام بیمار در منزل

طیف گسترده‌ای از عوامل مختلف وجود دارد که بر عادات بهداشتی افراد مختلف تاثیر می‌گذارد. به‌ عنوان مثال، باورهای فرهنگی-مذهبی، سطح رشد فردی، عوامل اقتصادی و محدودیت‌های آن، عوامل محیطی از جمله دمای محیط، وضعیت زندگی، وضعیت کلی سلامت و ترجیحات شخصی خاص، از جمله مواردی هستند که بر نیاز فرد به بهداشت فردی و استحمام اثر می‌گذارند. اما گاهی فردی بیمار است و به‌ تنهایی قادر به شستشوی شخصی و حمام رفتن نیست. در این‌ صورت چه باید کرد؟ آیا استحمام بیمار در منزل یک کار تخصصی است؟ پاسخ به این سوال مثبت است! استحمام فرد بیمار می‌تواند کاری تخصصی و حساس باشد و این بستگی به نوع بیماری فرد دارد. اگر شما یا اطرافیان‌تان در این دسته قرار می‌گیرید، حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

استحمام بیمار در منزل (24ساعته)

استحمام بیمار در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

تاثیر عوامل مختلف بر استحمام

فرهنگ‌ها و شیوه‌های فرهنگی مربوط به بهداشت در سراسر جهان متفاوت است. به‌ عنوان مثال، در آمریکای شمالی، ارزش فرهنگی بالایی برای تمیزی، حمام کردن روزانه، بدن بدون بو و عدم وجود موهای زائد در بدن وجود دارد اما در برخی دیگر از فرهنگ‌ها، استحمام دیر به دیر، بوی بد بدن یا موهای زائد ممکن است آزاردهنده نباشند. یا در برخی از فرهنگ‌ها مانند حمام‌های عمومی ایران قدیم، ممکن است حمام کردن جمعی نادرست تلقی نشود، در حالی‌ که فرهنگ‌های دیگر به حفظ حریم خصوصی هنگام حمام کردن اهمیت دهند.

از نظر بهداشتی نیز تفاوت‌های زیست-فرهنگی وجود دارد. برای مثال، بوی بدن در میان آمریکایی‌های آفریقایی‌ تبار و قفقازی‌ها بیشتر و قوی‌تر از بومیان آمریکا و فرهنگ‌های آسیایی است. در مورد استحمام بیماران هم این مولفه‌های فرهنگی می‌تواند اثرات زیادی داشته باشد. برخی از اعمال و اعتقادات مذهبی ممکن است برای بعضی از بیماران تا حدی مهم باشد که نیاز به آیین‌های خاصی برای استحمام آن‌ها داشته باشیم. سن و سطح رشد بیمار هم بر نحوه و تعداد دفعات شستن و حمام کردن او تاثیر می‌گذارد. به‌ عنوان مثال، شستشوی نوزادان یا سالخوردگان ممکن است با سایر بیماران تفاوت‌هایی داشته باشد. البته محدودیت‌های اقتصادی هم ممکن است فرآیندهای بهداشتی را تغییر دهند، به‌ عنوان مثال، زمانی که بیمار بودجه لازم برای نیازهای بهداشتی اولیه مانند صابون، شامپو، لوسیون و حتی آب گرم را ندارد، این روال تغییر خواهد کرد. سطح انرژی بیمار، سطح شناخت و سطح سلامت کلی او نیز عواملی هستند که می‌توانند به‌ طور مثبت و منفی روی استحمام بیمار در خانه تاثیر بگذارند. به‌ عنوان مثال، بیماران ناتوان ذهنی یا دچار اختلال شناختی (مانند آلزایمر) و یا بیماران بسیار ضعیف یا استراحت مطلق نمی‌توانند مراقبت‌های بهداشتی خود را انجام دهند و حتی ممکن است تحمل نکنند که شخص دیگری اقدامات بهداشتی را برای آن‌ها انجام دهد.

ترجیحات شخصی بیمار از نظر عادات بهداشتی نیز متفاوت است. به‌ عنوان مثال، تعدادی از بیماران ممکن است ترجیح دهند صبح حمام کنند و برخی دیگر ممکن است استحمام قبل از خواب شبانه را ترجیح دهند، برخی از بیماران ممکن است روزانه اصلاح کنند و سایر بیماران شاید 1 یا 2بار در هفته اصلاح صورت یا موهای زائد بدن را کافی بدانند. در هر حال، اگر بیماری با هر یک از شرایط گفته‌ شده در منزل دارید و برای استحمام در منزل دچار سردرگمی شده‌اید، می‌توانید با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا پرستاران آموزش‌ دیده خود را به منزل شما اعزام کنیم.

چه تجهیزاتی برای استحمام بیمار در منزل نیاز دارید؟

برخی از بیماران نمی‌توانند تخت خود را برای استحمام ترک کنند. برای این افراد، حمام کردن روزانه در رختخواب می‌تواند به حفظ سلامت پوست، کنترل بو و افزایش راحتی کمک کند. اگر حرکت دادن بیمار باعث درد او می‌شود، پس از تجویز داروی ضد درد به بیمار، حمام روی تخت را برای او انجام دهید. بیمار را تشویق کنید که تا حد امکان در حمام کردن خود مشارکت داشته‌ باشد. استحمام در تختخواب، زمان مناسبی برای بررسی پوست بیمار از نظر قرمزی و زخم است. هنگام بررسی به چین‌های پوستی و نواحی استخوانی توجه ویژه‌ای داشته باشید. برای این سبک استحمام بیمار در منزل به لوازم زیر نیاز دارید:

می‌توانید به‌ جای استفاده از آب و صابون از کیسه‌های پارچه‌ای یک‌بار مصرف حمام که حاوی سورفکتانت بدون شستشو است، استفاده کنید. اگر موهای بیمار را می‌شویید، از شامپوهای خشک یا لگنی که برای شستن مو در رختخواب طراحی شده است، استفاده کنید. این نوع لگن دارای یک لوله در قسمت پایینی است که به شما امکان می‌دهد بستر بیمار را در حین استحمام خشک نگه دارید.

استحمام بیمار در خانه

روش استحمام بیمار در منزل و روی تختخواب

هنگام استحمام در تختخواب باید مراحل زیر را رعایت کنید:

استحمام در منزل

استحمام بیمار در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات درمانی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام استحمام بیمار در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. استحمام بیمار در خانه باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات استحمام در خانه را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات بهداشتی در منزل را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه استحمام بیمار در منزل با ما تماس بگیرید.

متخصصانی که برای استحمام بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌ها را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. استحمام بیمار در خانه، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع استحمام بیمار در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

نکاتی در مورد حمام بیمار در تختخواب

استحمام در تختخواب

روش استحمام بیمار در حمام

فردی که می‌تواند به دستشویی برود باید تشویق شود که در صورت لزوم با کمک شما حمام معمول خود را انجام دهد. اگر در مورد بردن فرد به حمام شک دارید، ابتدا با پزشک مشورت کنید یا برای استحمام بیمار در منزل با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید. فرد ممکن است نگران حمام کردن باشد، به‌ خصوص اگر اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته و زخم داشته‌ باشد. شما می‌توانید با همدردی و درک، به رفع اضطراب او کمک کنید و به او اطمینان دهید که بعد از حمام احساس شادابی خواهد کرد.

استحمام در خانه

نکاتی در مورد استحمام بیمار در حمام

استحمام بیمار در حمام

درخواست فوری استحمام بیمار در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

انواع روش‌های استحمام بیمار در منزل

استحمام بیمار در منزل به سه روش انجام می‌گیرد که شامل حمام کامل در تختخواب، حمام جزئی و حمام در وان یا زیر دوش هستند. استحمام در تختخواب، حمامی است که به‌ طور کامل توسط یک پرستار یا یک تکنسین در تختخواب انجام می‌شود.

استحمام جزئی، حمامی است که در آن بیمار فقط به کمک پرستار یا یکی دیگر از اعضای تیم مراقبت‌های بهداشتی نیاز دارد و خود او قادر به انجام برخی یا بیشتر وظایف حمام هست.

استحمام وان، حمامی است که بیماران معمولا می‌توانند خودشان از آن استفاده کنند، اما ممکن است برای داخل یا خارج شدن از وان یا زیر دوش، به کمک نیاز داشته باشند. بنابراین مهم است که پرسنل پرستاری در دسترس و حاضر باشند و در صورت نیاز به بیمار کمک کنند.

در تمام انواع استحمام، دمای آب باید بررسی شود تا از سالم بودن و حرارت مناسب آن اطمینان حاصل شود. صندلی دوش، صندلی وان، میله‌های دستگیره و تشک دوش نیز برای جلوگیری از حوادث بسیار مهم هستند.  بنابراین برای استحمام بهتر بیمار، ابتدا خود را معرفی کنید و روش استحمام را برای فرد مورد نظر توضیح دهید. سپس تخت بیمار را تا ارتفاعی بالا ببرید که از نظر مکانیک بدن راحت و ایمن باشد تا بتوانید در آن کار کنید. اطمینان حاصل کنید که نرده‌های تخت، در جای خود قفل شده است. سپس استحمام را انجام دهید.

استحمام بیمار در تختخواب

مزایای استحمام بیمار در منزل

مزایای شستن بیمار در منزل، علاوه بر رعایت حریم خصوصی و راحتی بیمار، موارد دیگری را هم شامل می‌شود که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

شستن بیمار در خانه

مراقبت‌های بعد از حمام بیمار

استحمام سالمند

سخن پایانی

در این مقاله درباره نحوه استحمام بیمار در منزل و انواع روش‌ها و نکات ظریف این موضوع صحبت کردیم. اگر نیاز به مراقبت و استحمام عزیزان بیمارتان در منزل دارید، کافی است با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا ما بهترین پرستاران و تکنسین‌های آموزش‌ دیده را به منزل شما اعزام کنیم.

درخواست استحمام بیمار در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد استحمام بیمار

برای اکثر زخم‌ها شستشو نه تنها ضرر ندارد که موجب کاهش بار باکتری زخم و کمک به ترمیم آن می‌شود. علاوه بر این، تکثیر سلول‌های اپی‌تلیوم در محیطی که کمی رطوبت وجود داشته باشد، بهتر از محیط خشک انجام می‌شود. البته خیس‌خوردگی زیاد نیز برای زخم مضر است. باید از ریختن مواد تحریک کننده و آسیب زننده مانند شامپوها و صابون‌های دارای مواد افزودنی معطر بر روی زخم سوختگی خودداری کرد و نباید روی محل سوخته را لیف کشید. همچنین پانسمان زخم‌های سوختگی را باید قبل از حمام برداشت یا در حمام با ریختن آب ولرم، پانسمان را جدا نمود و بعد از پایان حمام، محل را به دقت خشک نمود و دوباره پانسمان کرد. اگر محل سوختگی با گاز وازلین پوشانده شده است، برداشتن گاز وازلین قبل از ترمیم کامل زخم موجب درد شدید و خونریزی خواهد شد، پس در تمام موارد ذکر شده و دیگر موارد، بهتر است ابتدا با پزشک خود موضوع را در میان بگذارید.

زمان مناسب استحمام صبح می‌باشد چرا که در شب‌ باکتری‌ها فعال‌تر بوده و زمانی که بیمار صبح از خواب بیدار می‌شود بهترین زمان برای تمیز کردن این باکتری‌ها است.

1- آرامش عمومی بدن بیمار

2- كاهش درد عمومی در بدن بیمار

3- كاهش درد عضلانی و مفصلی

4-پيدايش آرامش روحی و فكری

5-جلوگيری از خشكی بيش از حد پوست (مخصوصا در مورد پوست‌های خشك)

6-جلوگيری از چربی بيش از حد پوست بدن و سر

7-كمك به بهبود بهداشت پوست و جلوگيری از بروز انواع زخم‌های شايع در اثر بی‌حركتی و كم‌تحركی به وسيله افزايش جريان خون

حمام کردن دو بار در هفته برای حفظ سلامت شخصی افراد سالمند کافی و مناسب است. دلیل این که استحمام در هفته ۲بار کافیست این است. علاوه بر حفظ بهداشت، از عفونت‌های پوستی هم جلوگیری شود. همچنین باید به خشک شدن و ترک ترک شدن پوست سالمندان توجه کرد، که همین موضوع ممکن است در تعداد دفعات استحمام فرد سالمند تاثیرگذار باشد پس بهتر است راجع به میزان دفعات استحمام فرد سالمند حتما با پزشک مشورت کرد.

دلایل زیادی مبنی بر عدم علاقه سالمندان عزیز به حمام کردن وجود دارد. این حالت رفته رفته سبب می‌شود که برخی افراد پا به سن گذاشته کمتر به موضوع بهداشت فردی خود اهمیت دهند و به نوعی به بی‌تفاوتی در زمینه بهداشت برسند.

گاهی اوقات سالمندان دچار بیماری‌هایی نظیر آلزایمر، زوال عقل و… می‌شوند، به همین علت دوش گرفتن باعث به وجود آمدن ترس در وجود آن‌ها می‌شود.

مناطق تحت پوشش درخواست استحمام بیمار در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.

خدمات سلامت در منزل