اکسیژن تراپی در منزل

اکسیژن تراپی در منزل

بدن انسان بدون تنفس اکسیژن، امکان زنده بودن و زندگی کردن نخواهد داشت. اما افرادی که دچار بیماری‌های ریوی و تنفسی یا سایر بیماری‌ها هستند، ممکن است اکسیژن هوا برای آن‌ها کافی نباشد و همین کمبود اکسیژن موجب تنگی نفس و مشکلاتی در مغز، قلب و دیگر بخش‌های بدن آن‌ها شود. در چنین شرایطی، اکسیژن تراپی می‌تواند یک راه‌ حل مفید باشد و به این افراد کمک کند تا زندگی راحت‌تری را تجربه کنند. در این مقاله می‌خواهیم در مورد اکسیژن تراپی در منزل صحبت کنیم. اگر علاقه‌مند هستید تا انتها همراه ما باشید.

اکسیژن تراپی در منزل (24 ساعته)

اکسیژن تراپی در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

اکسیژن تراپی چیست؟

اکسیژن تراپی، به تجویز اکسیژن مکمل به‌ عنوان بخشی از مدیریت بیماری اشاره دارد. در افراد سالم، اکسیژن به مقدار کافی از هوا جذب می‌شود، اما برخی بیماری‌ها و مشکلات پزشکی می‌توانند مانع از جذب اکسیژن کافی در برخی افراد شوند. در چنین شرایطی ممکن است اکسیژن تراپی به‌ عنوان یک مداخله پزشکی برای مدیریت کوتاه‌ مدت یا اورژانسی یا به‌ عنوان بخشی از مراقبت طولانی‌ مدت از بیمار انجام شود. بنابراین اکسیژن تراپی در خانه ممکن است یک ابزار کلیدی برای مدیریت بیماری‌های کوتاه‌ مدت یا طولانی‌ مدت باشد.

اکسیژن برای فرآیندهای متابولیک در سلول‌ها و در نتیجه عملکرد بافت‌های بدن حیاتی است. اتمسفر هوا تنها ۲۱ درصد اکسیژن دارد. اگرچه این مقدار برای افراد سالم کافی است، اما برای مبتلایان به بیماری‌های خاص کم است و آن‌ها نیاز به اکسیژن تراپی دارند تا بدین‌ ترتیب میزان اکسیژن موجود در خون خود را افزایش دهند.

اکسیژن تراپی در خانه

اکسیژن تراپی در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات درمانی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام اکسیژن تراپی در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات اکسیژن تراپی در خانه را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه اکسیژن تراپی در منزل با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای اکسیژن تراپی بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. اکسیژن تراپی در منزل، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع اکسیژن تراپی در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

اکسیژن تراپی در منزل در چه مواقعی انجام می‌شود؟

اگر فردی به‌ طور ناگهانی دچار بیماری‌ای شود که از جذب مناسب اکسیژن توسط لوله‌های هوایی جلوگیری کند، ممکن است اکسیژن تراپی یک راهکار کوتاه‌ مدت مناسب برای حل این مشکل باشد. این درمان پس از بهبودی فرد متوقف می‌شود. همچنین افراد مبتلا به برخی بیماری‌های مزمن ممکن است به اکسیژن درمانی طولانی‌ مدت نیاز داشته‌ باشند. در ادامه بیماری‌هایی که نیاز به اکسیژن تراپی کوتاه‌ مدت و بلند مدت دارند را معرفی می‌کنیم.

 

ذات‌الریه

این بیماری نوعی عفونت ریه است که می‌تواند باعث التهاب شدید آلوئول‌ها شود و از انتقال اکسیژن از این کیسه‌های هوا به جریان خون جلوگیری کند.

اکسیژن تراپی

دیسپلازی برونکوپولمونری یا سندرم دیسترس تنفسی در نوزادان نارس

این دو بیماری، جزء مشکلات جدی ریوی هستند که می‌توانند در نوزادان نارس ایجاد شوند. به چنین نوزادانی معمولا با استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی از طریق لوله‌ای که در سوراخ بینی قرار داده می‌شود یا دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی بینی، اکسیژن مکمل داده شود.

 

حملات آسم

حملات شدید آسم می‌تواند راه‌های هوایی را ملتهب و تنگ کند، بنابراین اگر نتوان با دارو، حمله را مدیریت کرد، نیاز به اکسیژن تراپی در منزل دارد.

 

فیبروز سیستیک

فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی است که غدد ترشحی تولید کننده مخاط و عرق را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در مجاری تنفسی افراد مبتلا به این بیماری، مخاط چسبناک تولید می‌شود. به‌ همین‌ دلیل محیطی را فراهم می‌کند که باعث رشد باکتری‌ها می‌شود و افراد مبتلا به فیبروز کیستیک، عفونت‌های مکرر و شدید ریه را تجربه می‌کنند که در نهایت آسیب جدی به ریه می‌رساند.

 

بیماری مزمن انسداد ریوی

در این بیماری، آسیب دائمی به آلوئول‌ها مانع از حرکت اکسیژن از آلوئول‌ها به داخل خون می‌شود. از آنجایی‌ که انسداد ریوی، یک بیماری پیشرونده است با گذشت زمان بدتر می‌شود و فرد نیاز به اکسیژن تراپی در منزل دارد.

اکسیژن درمانی

نارسایی قلبی در مراحل پایانی

در بیماری نارسایی قلبی، قلب نمی‌تواند خون کافی را در بدن پمپ کند تا سطح کافی اکسیژن به سلول‌های بدن برسد. به‌ همین‌ دلیل به اکسیژن درمانی دائمی نیاز خواهد داشت.

 

آپنه خواب

این مشکل، نوعی اختلال خواب است که با تنفس کم‌عمق مشخص می‌شود و می‌تواند سطح اکسیژن خون در هنگام خواب بیمار را کاهش دهد. برای افرادی که از این مشکل رنج می‌برند، ممکن است اکسیژن درمانی در منزل یک راه‌ کار مناسب باشد.

سطح اکسیژن سالم چیست؟

سطح اکسیژن سالم که اشباع اکسیژن نیز نامیده می‌شود، ۹۵٪ یا بالاتر است. پزشکان هنگامی اکسیژن تراپی را تجویز می‌کنند که سطح اکسیژن به زیر ۸۸٪ رسیده باشد.

برای اندازه‌گیری سطح اکسیژن خون از آزمایش‌های زیر استفاده می‌شود:

پالس اکسی‌متر

این دستگاه کوچک بدون درد، روی انگشت دست، انگشت پا یا لاله گوش فرد قرار می‌گیرد. حسگرهای موجود در دستگاه، پرتوهای نور را از طریق پوست می‌فرستند تا سطح اکسیژن در مویرگ‌ها را اندازه‌گیری کنند. بسیاری از پزشکان به‌ طور معمول این آزمایش را در هر بار ویزیت بیمار در منزل انجام می‌دهند. همچنین می‌توانید یک پالس اکسی‌متر را از داروخانه‌ها یا فروشگاه‌های لوازم پزشکی خریداری کنید و این کار را خودتان در خانه انجام دهید.

 

آزمایش گاز خون شریانی

این آزمایش با استفاده از یک نمونه خون از یک سرخرگ، سطح اکسیژن و دی‌اکسیدکربن خون را اندازه‌گیری می‌کند. آزمایش گاز خون شریانی، دقیق‌ترین روش برای تعیین عملکرد ریه است.

 

آزمایش‌های عملکرد ریه

آزمایش‌های عملکرد ریوی مانند اسپیرومتری میزان دم و بازدم فرد را اندازه‌گیری می‌کنند. همچنین برخی از آزمایش‌ها توانایی ریه‌های فرد برای ارسال اکسیژن به سلول‌ها را اندازه می‌گیرد.

اکسیژن درمانی در منزل

علائم سطح پایین اکسیژن (هیپوکسمی) چیست؟

تشخیص پایین بودن سطح اکسیژن خون، همیشه امکان‌پذیر نیست. اما علائمی وجود دارد که می‌تواند نشان‌ دهنده این مشکل باشد. این علائم عبارتند از:

انواع سیستم‌های اکسیژن تراپی در منزل چیست؟

اکسیژن به‌ صورت گاز یا مایع در دسترس است. سیستم‌های اکسیژن تراپی در منزل ممکن است بزرگ و ثابت یا کوچک و قابل حمل باشند.

 

انواع سیستم‌های اکسیژن‌درمانی عبارتند از:

اکسیژن فشرده

شامل یک سیلندر بزرگ و فلزی است که اکسیژن به‌ صورت گاز تحت فشار در آن ذخیره شده است. این سیلندر یک تنظیم‌ کننده برای کنترل جریان اکسیژن دارد. یک دستگاه نگه‌ دارنده اکسیژن در هنگام دم، اکسیژن را ارسال و هنگام بازدم جریان اکسیژن را متوقف می‌کند. در نهایت، اکسیژن این مخازن تمام می‌شود. یک گیج مخصوص که روی سیلندر نصب شده است، میزان اکسیژن داخل آن را نشان می‌دهد. وقتی سیلندر خالی شد باید آن را با یک سیلندر پر از اکسیژن جایگزین کنید. پس همیشه باید سیلندرهای اکسیژن اضافی در دسترس داشته باشید.

 

اکسیژن مایع

این سیستم اکسیژن تراپی در منزل، یک ظرف مخصوص عایق است که اکسیژن خالص را به‌ صورت مایع بسیار سرد در خود ذخیره می‌کند. هنگامی که اکسیژن را آزاد می‌کنید، مایع به گازی تبدیل می‌شود که می‌توانید آن را تنفس کنید. ظرف‌های کوچک‌تر برای استفاده در خارج از خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

تغلیظ‌ کننده اکسیژن

این وسیله الکتریکی که به وسیله برق یا باتری کار می‌کند، هوا را از اتاق جمع‌آوری می‌کند. سپس اکسیژن را از هوا جدا و فشرده می‌کند و در عین‌ حال نیتروژن آن را از بین می‌برد. با یک تغلیط‌ کننده، فرد بیمار هرگز با کمبود اکسیژن مواجه نمی‌شود. این دستگاه ساده‌ترین سیستم قابل حمل برای سفر است. بسیاری از مدل‌های آن‌ توسط اداره هوانوردی فدرال (FAA) تایید شده‌اند، بنابراین فرد می‌تواند آن‌ها را در هواپیما نیز با خود ببرد.

اکسیژن درمانی در خانه

اگر از هر یک از بیماری‌های فوق رنج می‌برید و نیاز به اکسیژن تراپی در منزل دارید، با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا ما تجهیزات مورد نیاز آن را برای شما ارسال کنیم

درخواست فوری اکسیژن تراپی در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

مزایای اکسیژن تراپی در منزل چیست؟

اکسیژن تراپی در خانه، فوایدی باور نکردنی‌ را برای افرادی که تحت درمان قرار می‌گیرند به ارمغان می‌آورد. در ادامه به برخی از این مزایای اشاره خواهیم کرد.

مشکلات تنفسی را بهبود می‌بخشد

اکسیژن درمانی به فرد کمک می‌کند، بهتر نفس بکشد و به ریه‌ها کمک می‌کند تا اکسیژن بیشتری را جذب کنند. همچنین می‌تواند از هیپوکسمی یا همان سطح پایین اکسیژن در خون جلوگیری کند. اکسیژن تراپی در منزل با کمک به تنفس موثرتر و کاهش فشار روی ریه‌ها، می‌تواند به فرد کمک کند تا احساس راحتی بیشتری داشته‌ باشد. همچنین موجب می‌شود که فرد در طول روز احساس امنیت و آرامش کند.

 

خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات سلامتی را کاهش می‌دهد

هر بافت و اندامی در بدن به اکسیژن نیاز دارد، به‌ همین‌ دلیل هیپوکسمی برای سلامتی بسیار خطرناک است. هنگامی‌ که سطح اکسیژن خون برای مدت طولانی پایین باشد، می‌تواند باعث انواع عوارض جدی برای سلامتی شود. در صورت عدم درمان، هیپوکسمی بر روی ریه‌ها و سیستم قلبی عروقی تاثیر می‌گذارد و می‌تواند منجر به فشار خون بالا، فشار خون ریوی، نارسایی قلبی و حملات قلبی شود.  اکسیژن درمانی در منزل با افزایش اشباع اکسیژن خون، خطر ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش می‌دهد و با کمک به ریه‌ها تا حد زیادی نیازهای بدن به اکسیژن را جبران می‌کند.

اکسیژن درمانی

اکسیژن تراپی در منزل، موجب راحتی هنگام ورزش کردن می‌شود

بدون اکسیژن تراپی، بسیاری از افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، نمی‌توانند ورزش کنند. زیرا فشار فیزیکی، میزان اکسیژن مورد نیاز بدن را افزایش می‌دهد و ریه‌ها را مجبور می‌کند سخت‌تر کار کنند. در چنین شرایطی تنفس سخت‌تر می‌شود. اما اکسیژن تراپی در منزل باعث می‌شود که:

هوشیاری و عملکرد شناختی را بهبود می‌بخشد

 وقتی اشباع اکسیژن خون کم است، ممکن است باعث شود که فرد دچار گیجی، خستگی و هوشیاری پایین شود. این امر مدیریت زندگی روزمره را دشوارتر می‌کند و مانع از پیروی از عادات سالم مانند ورزش می‌شود. سطح پایین اکسیژن خون مزمن همچنین می‌تواند منجر به مشکلی به نام “اختلال شناختی خفیف” شود که در افراد مبتلا به بیماری‌های تنفسی، بسیار رایج است. اختلال شناختی خفیف بر حافظه و قضاوت فرد تاثیر می‌گذارد و خطر علائم روانی مانند اضطراب و افسردگی را افزایش می‌دهد.

اکسیژن تراپی در منزل، نه‌ تنها می‌تواند توانایی‌های فیزیکی فرد بیمار را بهبود بخشد، بلکه می‌تواند به او کمک کند تا بهتر فکر و استدلال کند و مطالب را بهتر به خاطر بسپارد.

اکسیژن درمانی

به فرد کمک می‌کند خواب بهتر و آرام‌تری داشته باشد

استفاده از اکسیژن درمانی در هنگام خواب برای افراد مبتلا به اختلالات تنفسی بسیار رایج است. به این دلیل که بدن فرد بیمار به‌ ویژه در هنگام خواب در برابر هیپوکسمی آسیب‌پذیر است. خوابیدن باعث می‌شود سرعت تنفس به‌ طور طبیعی کاهش یابد و فرد کمتر و سطحی‌تر نفس بکشد. این مکانیسم برای افرادی که ریه‌های سالمی دارند خوب است، اما برای افرادی که به بیماری‌های تنفسی جدی مبتلا هستند، ممکن است مشکلاتی ایجاد کند. اگر عملکرد ریه فرد محدود باشد، این کاهش در سرعت تنفس، می‌تواند باعث شود، اشباع اکسیژن خون در هنگام خواب به زیر سطح سالم برسد.

آیا اکسیژن تراپی در منزل بی‌خطر است؟

اکسیژن درمانی در منزل بی‌خطر است، به‌ شرطی‌ که نکات ایمنی را رعایت کنید. زیرا درست است که اکسیژن قابل اشتعال نیست، اما می‌تواند باعث سوختن سریع‌تر و قوی‌تر آتش شود. به‌ همین‌ دلیل لازم است نکات زیر را رعایت کنید:

عوارض جانبی اکسیژن درمانی چیست؟

افرادی که اکسیژن درمانی دریافت می‌کنند ممکن است عوارض جانبی زیر را تجربه کنند:

سخن پایانی

هنگامی‌ که مشکلات ریوی مانع از دریافت اکسیژن کافی هنگام تنفس می‌شوند، اکسیژن درمانی در منزل می‌تواند یک درمان پزشکی نجات‌بخش باشد. افراد بیمار ممکن است در تمام طول روز، هر روز یا فقط برخی از اوقات به اکسیژن مکمل نیاز داشته‌ باشند. سیستم‌های مختلفی برای اکسیژن تراپی در خانه وجود دارد که بنا به تشخیص پزشک، یکی از آن‌ها به‌ کار گرفته می‌شود. مرکز خدمات درمانی ثمین با سال‌ها تجربه در ارائه خدمات پزشکی، پرستاری و مشاوره‌ای، آماده است تا شرایط لازم برای اکسیژن تراپی در منزل را برای شما فراهم کند.

برای دریافت بهترین خدمات اکسیژن تراپی در منزل، هماهنگی و کسب اطلاعات بیشتر، با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید

اکسیژن تراپی در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد اکسیژن تراپی

یک درمان پزشکی است که به وسیله استنشاق اکسیژن ۱۰۰٪ در یک محفظه بسته، جایی که فشار اتمسفری افزایش و کنترل می‌شود، روند طبیعی بهبود زخم بدن را افزایش می‌دهد. این روش برای انواع مختلف درمان‌ها معمولا به عنوان بخشی از یک طرح کلی مراقبت‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

به طور کلی اکسیژن درمانی برای درمان همه بیماری‌هایی که با افزایش میزان اکسیژن بافت، بهبود می‌یابند مورد استفاده قرار می‌گیرد، در زیر برخی از بیماری‌هایی که با اکسیژن درمانی در منزل بهبود می‌یابند را ببنید:

 • انسداد جریان خون
 • مسمومیت با کربن‌مونوکسید
 • سندرم مفاصل
 • ضرب دیدگی بافت
 • بیماری انقباض (خم شدن)
 • دیابت و زخم‌های دیابتی
 • کم‌خونی (آنمی)
 • قانقاریا
 • آبسه داخل شکمی
 • عفونت بافت نرم پوست
 • آسیب رادیواکتیو
 • استئومیلیت (Refractory)
 • سوختگی ناشی از حرارت
 • گرافت پوست
 • فلج مغزی
 • میگرن
 • ریکاوری پس از عمل جراحی
 • آسیب‌های ورزشی
 • سکته مغزی
 • آسیب تروماتیک مغز

اگر علائم سرماخوردگی یا آنفولانزا دارید، تب، سینوس یا گرفتگی بینی و یا گرفتگی قفسه سینه.

اگر دچار دیابت هستید و قبل از درمان خود انسولین را مصرف نکنید.

اگر هر مشکل یا اضطراب دارید.

این که بیمار چه زمان و به چه میزان اکسیژنی نیاز دارد معمولا توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود، اما بهتر است بداینم که در انسان زمانی که اکسیژن به زیر ۱۰ درصد میرسد، مغز انسان به تورم دچار می‌شود. این میزان مصرفی وقتی به زیر ۶ درصد برسد می‌تواند زندگی فرد را به خطر بیاندازد. معمولا افرادی که دچار بیماری‌های ریوی شده‌اند با کمبود اکسیژن همراه هستند و این کمبود اکسیژن باعث نرسیدن هوا به اعضای بدن می‌شود که با آسیب‌های جدی می‌تواند همراه باشد.

مناطق تحت پوشش درخواست اکسیژن تراپی در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.

خدمات سلامت در منزل