درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در منزل

تجربه زردی نوزاد، تجربه ناخوشایند اغلب والدینی است که آن را در اولین روزهای به‌ دنیا آمدن کودک درک کرده‌اند. یرقان نوزاد با علامت شاخص رنگ زرد پوست، غشاهای مخاطی یا چشم مشخص می‌شود. البته درمان معمولا در صورتی لازم است که کودک شما دارای سطح بالایی از بیلی‌روبین باشد. اکثر نوزادان مبتلا به زردی نیازی به درمان ندارند، زیرا سطح بیلی‌روبین در خون آن‌ها پایین است و معمولا در عرض 10 تا 14 روز بهتر می‌شود. با این‌ وجود، اگر در شرایطی هستید که نمی‌توانید از خانه خارج شوید و تمایل به بهبود و درمان زردی نوزاد در منزل دارید، از شما دعوت می‌کنیم که در این مقاله همراه ما باشید.

ویزیت نوزاد در منزل ( 24 ساعته )

ویزیت نوزاد در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

یرقان چیست؟

یرقان نوزاد زمانی ایجاد می‌شود که میزان زیادی بیلی‌روبین در خون تجمع یابد. این حالت موجب زرد شدن پوست و چشم‌ها می‌شود. بیلی‌روبین یک رنگدانه زرد رنگ است که از شکست هموگلوبین (جزئی از گلبول‌های قرمز خون) ساخته می‌شود. به طور طبیعی، بیلی‌روبین از جریان خون وارد کبد شده و به مجاری صفراوی راه می‌یابد. این مجاری ماده‌ای به نام صفرا را به داخل روده کوچک حمل می‌کنند. در نهایت بیلی‌روبین از راه مدفوع یا ادرار دفع می‌شود.

درمان زردی نوزاد در خانه

علائم زردی نوزاد

زردی نوزاد (یرقان) یک بیماری شایع است و به‌ ویژه در نوزادانی رخ می‌دهد که قبل از هفته 38 بارداری (نوزادان نارس) متولد شده‌اند یا با شیر مادر تغذیه می‌شوند. یرقان نوزاد معمولا به این دلیل ایجاد می‌شود که کبد نوزاد به اندازه کافی بالغ نیست تا بتواند بیلی‌روبین موجود در جریان خون را دفع کند. در برخی از نوزادان، یک بیماری زمینه‌ای ممکن است باعث زردی شود. اکثر نوزادانی که بین هفته 35 بارداری و هفته آخر، متولد می‌شوند نیازی به درمان ندارند.

نشانه اصلی زردی نوزاد، رنگ زرد پوست و سفیدی چشم است که معمولا بین روز دوم و چهارم پس از تولد ظاهر می‌شود. با افزایش سطح بیلی‌روبین خون نوزاد، زردی از سر حرکت می‌کند تا بازوها، تنه و در نهایت پاها را درگیر کند. اگر سطح بیلی‌روبین بسیار بالا باشد، زیر زانوها و کف دست‌های نوزاد هم زرد می‌شود. یکی از راه‌های آسان برای بررسی زردی نوزاد در منزل این است که انگشت خود را روی پوست کودک فشار دهید. هنگامی که این کار را انجام می‌دهید، آن منطقه باید سفید ‌شود، اما پوست نوزاد مبتلا به یرقان، زرد باقی می‌ماند. نوزادان تازه متولد شده، زمانی‌ که بیش از 5میلی‌گرم در دسی‌لیتر، بیلی‌روبین در خون خود داشته‌ باشند، دچار یرقان می‌شوند. یکی دیگر از روش‌های بررسی زردی نوزاد، این است که به آرامی روی پیشانی یا بینی کودک را فشار دهید. اگر پوست در جایی که فشار داده‌اید زرد به‌ نظر می‌رسد، احتمالا نوزاد شما زردی خفیف دارد. اگر نوزاد یرقان نداشته باشد، رنگ پوست باید برای لحظه‌ای کمی روشن‌تر از رنگ طبیعی خود به‌ نظر برسد. یادتان باشد نوزاد را در شرایط نوری خوب و ترجیحا در نور طبیعی روز معاینه کنید.

درمان زردی نوزاد

ویزیت نوزاد در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات درمانی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام درمان زردی نوزاد در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات درمان زردی نوزاد در خانه را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه درمان یرقان نوزاد در منزل با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای ویزیت نوزادتان به خانه شما مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای نوزادتان را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌های درمانی را برای نوزاد عزیزتان تجویز می‌کنند. درمان یرقان نوزاد در خانه، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان نوزاد عزیزتان باشد. زیرا وقتی نوزادتان در خانه و رختخواب خودش است و پزشک بر بالین او حاضر می‌شود، روند بهبودی‌اش سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

علل زردی در کودکان

زردی فیزیولوژیک (یرقان) شایع‌ترین شکل زردی در نوزادان است. کبد نوزاد مهم‌ترین نقش را در تجزیه بیلی‌روبین ایفا می‌کند. نوع بیلی‌روبین که باعث تغییر رنگ زرد زردی می‌شود، بیلی‌روبین غیر مستقیم نام دارد. این شکل از بیلی‌روبین به‌ راحتی از بدن نوزاد خارج نمی‌شود اما با کاهش سرعت تجزیه گلبول‌های قرمز و بالغ شدن کبد نوزاد، زردی به‌ سرعت از بین می‌رود. زردی نوزاد در زمان ناسازگاری گروه خونی مادر و جنین هم قابل مشاهده است. در این مواقع، بدن مادر با تولید آنتی بادی به سلول‌های خونی جنین حمله می‌کند و باعث تجزیه گلبول‌های قرمز و افزایش ترشح بیلی‌روبین از آن‌ها می‌شود. سایر علل زردی نوزادان و کودکان عبارتند از:

درمان یرقان نوزاد در منزل

درخواست سریع ویزیت نوزاد در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

بیماری‌های مرتبط با زردی نوزادان

بیماری‌های مرتبط با زردی نوزادان، عبارتند از:

آزمایش‌ها و چکاپ‌های مرتبط برای درمان زردی نوزاد در منزل

نوزادان طی 72 ساعت پس از تولد در معاینه فیزیکی، از نظر زردی بررسی می‌شوند. اما باید بعد از بازگشت به خانه هم علائم زردی را بررسی کنید، زیرا گاهی اوقات ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا علائم بیماری ظاهر شود. برای بررسی زردی نوزاد در منزل می‌توانید با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا در اسرع وقت، بهترین پزشکان و پرستاران را به خانه شما اعزام کنیم. با این‌ حال، وقتی با نوزادتان در خانه هستید، مراقب زردی پوست یا سفیدی چشم‌های او باشید و با کمک آزمایش‌های ساده‌ای که در بالاتر گفته شد، او را چک کنید. پرستاران و پزشکان متخصص می‌توانند با انجام این آزمایش‌ها در منزل به شما کمک کنند:

اگر زردی نوزاد بیش از 2 هفته طول بکشد یا نیاز به درمان باشد، ممکن است آزمایشات خون بیشتری لازم باشد تا مشخص شود:

درمان یرقان نوزاد در خانه

ویزیت پزشک برای تشخیص و درمان زردی در منزل

پزشک احتمالا زردی نوزاد را بر اساس ظاهر او تشخیص خواهد داد. با این‌ حال، هنوز هم اندازه‌گیری سطح بیلی‌روبین در خون کودک ضروری است. سطح بیلی‌روبین (شدت زردی) روند درمان را تعیین می‌کند. زردی خفیف نوزاد اغلب در عرض دو یا سه هفته، به خودی خود از بین می‌رود اما برای زردی متوسط ​​یا شدید، ممکن است لازم باشد نوزاد مدت بیشتری تحت‌ نظر بماند یا دوباره در بیمارستان بستری شود. درمان‌هایی که ممکن است پزشکان برای کاهش سطح بیلی‌روبین در خون نوزاد در خانه، تجویز کنند، شامل موارد زیر است:

تغذیه

نوردرمانی (فوتوتراپی)

ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg): زردی ممکن است به تفاوت گروه خونی مادر و نوزاد مربوط باشد. تزریق داخل وریدی ایمونوگلوبولین می‌تواند زردی و نیاز به تعویض خون را کاهش دهد.

تبادل خون: زمانی که زردی شدید به سایر درمان‌ها پاسخ نمی‌دهد، ممکن است نوزاد نیاز به تعویض خون داشته باشد که شامل برداشت مکرر مقادیر کمی از خون و جایگزینی آن با خون اهداکننده است و باید در بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان انجام شود.

درمان یرقان نوزاد

درمان زردی نوزاد در منزل

درمان زردی نوزاد در خانه بستگی به علت اصلی آن دارد و از طریق نوردرمانی در منزل و مصرف داروهای ساده‌ای مانند آنتی‌هیستامین یا کلستیرامین در منزل انجام شود. گاهی ممکن است از دارو برای کاهش تعداد باکتری‌های تولیدکننده آمونیاک در روده استفاده شود. اگر نیازی به درمان نباشد مادر باید به شیردهی منظم نوزاد ادامه دهد و در صورت لزوم او را برای شیر بیدار کند. در صورتی‌ که نوزاد شما زودتر از موعد متولد شده‌ باشد یا فقط با شیر مادر تغذیه شود یرقان نوزاد ممکن است بیش از 2هفته طول بکشد اما معمولا بدون درمان بهبود می‌یابد. اگر زردی نوزاد به مرور زمان بهبود نیافت، یا آزمایش‌ها سطوح بالای بیلی‌روبین در خون او را نشان دادند ممکن است لازم باشد در بیمارستان بستری شود و با فتوتراپی یا تعویض خون درمان شود. این درمان‌ها برای کاهش خطر عارضه‌ای نادر اما جدی به‌ نام کرنیکتروس توصیه می‌شوند که می‌تواند باعث آسیب مغزی شود.

تشخیص زردی نوزاد

فتوتراپی در منزل

فتوتراپی، درمان با نوع خاصی از نور (نه نور خورشید) است که از آن برای درمان زردی نوزاد استفاده می‌شود، زیرا جداسازی بیلی‌روبین از کبد کودک را آسان‌تر می‌کند. هدف از نور درمانی در منزل این است که پوست کودک را تا حد امکان در معرض نور قرار دهد. بنابراین، نوزاد در یک تخت یا انکوباتور با چشم‌های پوشیده زیر نور قرار می‌گیرد. نور معمولا به‌ مدت 30 دقیقه قطع می‌شود تا بتوانید به کودک خود شیر بدهید، پوشک او را عوض کنید و او را در آغوش بگیرید. اگر زردی نوزاد بهبود نیابد، فتوتراپی تشدید شده ممکن است پیشنهاد شود. در این نوع درمان، امکان استراحت و شیردهی نوزاد وجود ندارد اما می‌توانید به کودک خود شیر دوشیده بدهید.

در طول نور درمانی، دمای بدن نوزاد و میزان آب بدن او کنترل می‌شود. اگر نوزاد دچار کم‌آبی شده و قادر به نوشیدن شیر کافی نباشد، ممکن است به تزریق مایعات داخل وریدی نیاز باشد. در صورت نیاز به این خدمات تخصصی تیم پزشکان و پرستاران حرفه‌ای مرکز خدمات درمانی ثمین می‌توانند با یک تماس در منزل شما حاضر شده و اقدام به درمان زردی نوزاد در منزل نمایند. سطح بیلی‌روبین هر 4 تا 6 ساعت پس از شروع فتوتراپی آزمایش می‌شود تا بررسی شود که آیا درمان موثر است یا خیر و هنگامی که سطح بیلی‌روبین نوزاد شما تثبیت شد یا شروع به کاهش کرد، هر 6 تا 12 ساعت یک‌ بار بررسی می‌شود زمانی که سطح بیلی‌روبین به سطح ایمن برسد (که معمولا یک یا دو روز طول می‌کشد) نور درمانی نوزاد متوقف می‌شود.

نور درمانی نوزاد در منزل

درخواست فوری ویزیت نوزاد در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

تجهیزات پزشکی مورد نیاز برای درمان زردی نوزاد در منزل

ممکن است ابتدا با دیدن تجهیزات پزشکی مورد استفاده برای درمان زردی نوزاد در خانه که سرشار از صداها، بوق‌ها، کلیک‌ها، آلارم‌ها و چراغ‌های چشمک‌زن هستند، عصبی یا کلافه شوید اما با گذشت زمان با تجهیزات پزشکی زردی نوزادان آشنا می‌شوید. در ادامه به فهرستی از برخی تجهیزات پزشکی که ممکن است در این زمینه مشاهده کنید، اشاره می‌کنیم:

مانیتور آپنه: دستگاهی که وقفه‌های تنفسی را تشخیص و در صورت توقف تنفس به پرستار هشدار می‌دهد.

نورهای بیلی: نورهای ماوراءبنفش آبی روشن که برای درمان یرقان استفاده می‌شود.

مانیتور فشار خون: کاف کوچکی که دور دست یا پای کودک پیچیده می‌شود و فشار خون را در زمان‌های معین اندازه‌گیری می‌کند و نتایج را روی صفحه نمایش می‌دهد.

مانیتور قلبی تنفسی: ضربان قلب، الگوی ضربان قلب، تعداد تنفس و الگوی تنفس نوزاد را نمایش می‌دهد.

C-PAP (فشار مثبت مداوم راه هوایی): یک یا دو شاخک نرم به سوراخ بینی کودک وارد می‌شود و اکسیژن (یا هوا) تحت فشار کم به او می‌رسد. در این مورد هم پزشکان و پرستاران متخصص مرکز خدمات درمانی ثمین می‌توانند در کنار شما باشند و به شما کمک کنند.

لوله معده: لوله نرمی است که از طریق دهان یا بینی وارد معده می‌شود و شیر مادر یا شیر خشک را به نوزاد می‌رساند.

Humidicrib: به‌عنوان انکوباتور یا ایزولت هم شناخته می‌شود. یک جعبه پلاستیکی شفاف است که محیطی گرم، کنترل‌ شده، تمیز و محصور را فراهم می‌کند که در آن به‌ راحتی می‌توان کودک را مشاهده کرد. این دستگاه به محافظت از کودک در برابر عفونت، کمبود رطوبت و دست زدن بیش از حد کمک می‌کند و او را گرم نگه می‌دارد.

فتوتراپی نوزاد

پمپ داخل وریدی (پمپ IV): اکثر نوزادان بیمار دارای یک خط داخل وریدی (IV) هستند که برای تزریق مایعات، تغذیه یا دارو استفاده می‌شود.

اکسید نیتریک: گازی که گاهی اوقات می‌تواند در نوزادانی با مشکلات تنفسی خاص استفاده شود.

پالس اکسی‌متر: دستگاه کوچکی که از حسگر نور برای نظارت بر سطح اکسیژن خون استفاده می‌کند.

کاوشگر دما: این کاوشگر، دمای پوست نوزاد شما را کنترل می‌کند.

کاتترهای وریدی و شریانی ناف: از طریق آن‌ها می‌توان دارو و تغذیه را به نوزاد رسانید، فشار خون را اندازه‌گیری کرد و نمونه خون گرفت.

سوند ادراری: اگر کودک شما نیاز به جمع‌آوری یا اندازه‌گیری ادرار داشته باشد، گاهی اوقات یک کاتتر در مثانه او قرار می‌گیرد.

ونتیلاتور: برای کمک به کنترل تنفس کودک

فواید و عوارض درمان زردی نوزاد در منزل

برخی از فواید درمان زردی در نوزاد در منزل، عبارتند از:

عوارض احتمالی درمان زردی نوزاد در خانه عبارتند از:

سخن پایانی

متخصصان و پزشکان فوق تخصص نوزادان که در زمینه درمان یرقان نوزاد در منزل کار می‌کنند، خدمات مختلفی مانند تشخیص علائم و علل این بیماری، بیماری‌های مرتبط با زردی، نور درمانی، تحلیل آزمایش‌های نوزاد و ارائه برخی درمان‌های دیگر می‌پردازند. شما هم اگر نیاز به درمان زردی نوزاد در منزل دارید، می‌توانید با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا بهترین پزشکان و پرستاران را به منزل شما اعزام کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

ویزیت نوزاد در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد زردی نوزاد

خیر بسیاری از نوزادان در زمان تولد و پس از تولد هرگز دچار زردی نمی‌شوند و چندان جای نگرانی نیست، اما نوزادانی که مستعد ابتلا به یرقان هستند:

  • نوزادانی که در زمان موعد طبیعی به دنیا نمی‌آیند و نارس هستند، چون کبدشان نارس است احتمال ابتلا به زردی در آن‌ها افزایش می‌یابد.
  • نوزادانی که دچار گالاکتوزمی هستند.
  • نوزادان متولد شده با خون مردگی در بدن.
  • نوزادانی که برادر و خواهر بزرگتری دارند که دچار زردی شده بود.
  • کودکانی که دچار کم کاری تیروئید هستند.

اگر به علائم زردی در نوزاد خود مشکوک هستید به این نکته توجه کنید که زردی در نوزاد ممکن است از زمان تولد بروز کند و یا این که چند روز بعد از تولد. به صورت کلی زردی از صورت و سر نوزاد شروع می‌شود، سپس در چشم‌ها به خصوص سفیدی آن خود را نشان می‌دهد. در مرحله حادتر قفسه سینه، شکم و پاها را درگیر می‌کند و پوست کاملا زرد خواهد شد.

اگر زردی نوزاد شما بر اثر علل فیزیولوژیک باشد، به طور طبیعی حداکثر تا دو هفته پس از تولد بهبود خواهد یافت. مهم است که کودک در این مدت به طور کافی با شیر مادر تغذیه شود و در صورت لزوم فتوتراپی انجام شود. بهبود زردی نوزاد با رفع علائم آن قابل تشخیص است. اگر موارد زیر در نوزاد شما به حالت عادی برگشت یعنی مشکل زردی بر طرف شده است:

  • رفع زردی در صورت و چشم‌ها
  • رفع زردی در گردن، شکم و کف پاها
  • رنگ طبیعی ادرار
  • کاهش بی‌قراری نوزاد
  • افزایش میل کودک به شیر مادر

۶۰ درصد نوزادان رسیده، روز دوم یا روز سوم پس از تولد یرقان می‌گیرند و پس از یک هفته بهبود پیدا می‌کنند. علائم زردی نوزاد در ۸۰ درصد نوزادان نارس پس از تولد از بین می‌رود.

مناطق تحت پوشش درخواست ویزیت نوزاد در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.

خدمات سلامت در منزل