انجی تیوب در منزل

انجی تیوب در منزل

استفاده از سوند معده یا انجی تیوب، بخشی از مراقبت‌های استاندارد در درمان انسداد روده است که می‌تواند برای تغذیه بیمار نیز مورد استفاده قرار گیرد. این راهکار پزشکی بیشتر در بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، به‌ کار گرفته می‌شود، اما استفاده از آن برای رفع فشار معده یا حمایت‌های تغذیه‌ای نیز مفید است. اگر یکی از اعضای خانواده شما درگیر بیماری است و نیاز به انجی تیوب در منزل دارد، این مقاله می‌تواند اطلاعات بیشتری را در اختیار شما قرار دهد. پس تا انتها همراه ما باشید.

انجی تیوب در منزل ( 24 ساعته )

انجی تیوب در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

سوند معده یا انجی تیوب چیست؟

انجی تیوب یک لوله تو خالی ظریف است که از طریق سوراخ بینی وارد معده می‌شود. یک پورت در انتهای بدنه و در قسمت خارجی آن وجود دارد که می‌توان از آن برای تغذیه، تجویز داروها و تخلیه محتویات معده استفاده کرد.

انجی تیوب در خانه

سوند معده برای چه مواردی استفاده می‌شود؟

انجی تیوب

انجی تیوب برای تغذیه، هیدراتاسیون و تجویز دارو به‌ کار می‌رود. از آن برای وارد کردن مواد مختلف به معده در مواقعی که بلعیدن آن‌ها از طریق دهان امکان‌پذیر نیست، استفاده می‌شود. همچنین می‌توان از سوند معده برای دریافت مکمل‌های خوراکی در مواقعی که افراد در تامین نیازهای غذایی خود مشکل دارند، استفاده کرد. همچنین انجی تیوب در خانه برای تخلیه معده توصیه می‌شود و ممکن است زمانی مورد نیاز باشد که فردی چیزی سمی را بلعیده است یا به‌ دلیل اختلالاتی مانند انسداد روده، نیاز به تخلیه معده دارد.

اگر یکی از اعضای خانواده شما نیاز به سوند معده دارد، ما در مرکز خدمات درمانی ثمین، می‌توانیم بهترین پزشکان و پرستاران را برای جای‌گذاری آن به شما معرفی کنیم. برای انجی تیوب در منزل با ما تماس بگیرید.

چه کسانی به انجی تیوب در منزل نیاز دارند؟

سوند معده معمولا برای تغذیه افرادی استفاده می‌شود که توانایی بلع آن‌ها به خطر افتاده است، مانند افرادی که سکته مغزی کرده‌اند که بر رفلکس بلع آن‌ها تاثیر گذاشته است یا زمانی‌ که سطح هوشیاری متغیری دارند. انجی تیوب همچنین برای دریافت مکمل‌های غذایی در افرادی که قادر به تامین نیازهای غذایی خود از طریق مصرف خوراکی نیستند، استفاده می‌شود. دلایل مختلفی برای این مشکل وجود دارد، از جمله کم‌اشتهایی به‌ دلیل بیماری یا مصرف برخی داروها.

سوند معده

فرمولاسیون‌های مختلفی از خوراک انجی وجود دارد و یک متخصص تغذیه یا متخصصان دیگر ممکن است یک نوع خاص از آن را توصیه کنند. برخی از آن‌ها بسته‌ به نیاز فرد دارای برخی مواد مغذی مانند فیبر، پروتئین یا کربوهیدرات‌ هستند، اما همه آن‌ها ترکیبی متعادل از ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی را دارند. برخی از بیماران برای تخلیه محتویات معده خود نیازمند سوند معده هستند. این کار را می‌توان به‌ طور منظم یا در صورت نیاز با سرنگ‌های متصل به پورت انجام داد. همچنین سوند معده می‌تواند به‌ طور مداوم محتویات معده را در یک کیسه مخصوص تخلیه کند.

انجی تیوب در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات درمانی در منزل صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام اجرای سوند معده در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات انجی تیوب در منزل را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه انجی تیوب در خانه با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای سوند معده بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌ها را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. سوند معده در خانه، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع انجی تیوب در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

جای‌گذاری انجی تیوب در منزل چگونه است؟

لوله‌گذاری انجی یا نازوگاستریک یک روش پزشکی است که در آن سوند معده در مسیر بینی تا معده قرار داده می‌شود. این عمل فقط باید توسط شخصی انجام شود که آموزش‌ دیده است. این فرد می‌تواند یک پزشک یا یک پرستار باشد. همچنین گاهی اوقات خود بیماران یاد می‌گیرند که لوله‌های NG را در زمانی‌ که باید به‌ طور مکرر یا طولانی‌مدت در خانه به آن‌ها نیاز داشته باشند، جای‌گذاری کنند. برای انجی تیوب در خانه باید بدانید که آن‌ها لوله‌های پلاستیکی نرمی هستند که باید با آب یا روان‌کننده‌های بر پایه آب، مرطوب و به داخل بینی و معده وارد شوند. این لوله‌ها معمولا یک سیم راهنما دارند که قرار دادن سوند را آسان‌تر می‌کند. این سیم راهنما در تصویر اشعه ایکس قابل مشاهده است. در یک محیط بیمارستانی، موقعیت انجی تیوب را می‌توان قبل از برداشتن سیم راهنما با اشعه ایکس بررسی کرد.

راه دیگر برای بررسی قرار گرفتن NG در محل مناسب این است که از یک سرنگ روی یکی از پورت‌ها استفاده کنید و به‌ وسیله آن تلاش کنید تا مقدار کمی از محتویات معده را بیرون بکشید. صفرای معده بسیار اسیدی است و قرار دادن مقدار کمی روی کاغذ تورنسل برای آزمایش pH محتویات معده، نشانه خوبی از وجود انجی تیوب در معده خواهد بود. لوله‌های NG را می‌توان با چسب جراحی روی بینی و گونه‌ها و یا با یک لگام نگه داشت. لگام بینی، یک گیره است که از طریق هر سوراخ بینی به دور تیغه بینی بسته می‌شود و به لوله انجی می‌چسبد و آن را محکم در جای خود نگه می‌دارد.

سوند معده در منزل

سوند معده چگونه کار می‌کند؟

یک یا چند پورت در انتهای لوله NG برای دسترسی به معده وجود دارد. این پورت‌ها به سرنگ‌ها یا لوله‌ها برای انتقال داروها و مایعات، جهت تغذیه و هیدراتاسیون متصل می‌شوند. تغذیه انجی اغلب با تزریق مداوم و با استفاده از یک پمپ قابل برنامه‌ریزی، برای اطمینان از این که مقدار مواد انتقال داده شده را می‌توان به دقت اندازه‌گیری کرد، انجام می‌شود. این راهکار می‌تواند برای انجی تیوب در منزل و برای افرادی که نمی‌توانند مقدار زیادی مواد غذایی را در معده خود تحمل کنند، مناسب باشد. از طرف دیگر، ممکن است شخصی خوراک خود را به شکل «بولوس» دریافت کند. بدین‌ ترتیب مقدار معینی از غذای مایع، به‌ صورت یک‌باره وارد معده می‌شود که معادل یک وعده غذایی است. مزیت این کار این است که دیگر فرد مجبور نیست برای مدت طولانی به دستگاه متصل شود و می‌تواند ساعات بیشتری از روز را در حالت عادی زندگی کند.

سوندهای معده که برای تخلیه محتویات معده استفاده می‌شوند، معمولا فقط برای بیمارانی که شرایط حادی دارند و در بیمارستان بستری هستند، به‌ کار می‌رود. برخی از لوله‌های NG می‌توانند تا شش هفته در جای خود باقی بمانند و پس از آن باید تعویض شوند، البته تا زمانی‌ که به دقت از آن‌ها مراقبت شود و هیچ عارضه‌ای بروز نکند. برای این که از جای‌گذاری مناسب انجی تیوب در منزل مطمئن شوید، بهتر است از افرادی که در این زمینه تخصص و تجربه دارند کمک بگیرید. مرکز خدمات درمانی ثمین می‌تواند بهترین پزشکان و پرستاران را برای سوند معده به شما معرفی کند.

سوند معده در خانه

انواع انجی تیوب

انجی تیوب انواع مختلفی دارد و نوع انتخاب‌ شده به دلایل استفاده از آن وابسته است.

لوله‌های NG که برای تخلیه محتویات معده استفاده می‌شوند، مانند لوله‌های رایلز، معمولا سوراخ‌های عریض‌تری نسبت به لوله‌های تغذیه‌ای دارند.

برخی از لوله‌های NG که برای آسپیراسیون پیچیده‌تر محتویات معده طراحی شده‌اند، دارای دو کانال درون یک لوله هستند. لوله‌ای که صرفا برای تغذیه طراحی شده است، می‌تواند باریک‌تر از لوله‌هایی باشد که برای آسپیره کردن محتویات معده استفاده می‌شود. برخی از لوله‌های NG را می‌توان برای مدت طولانی‌تری نسبت به دیگر لوله‌های NG در مسیر بینی تا معده باقی گذاشت، بنابراین مهم است که با انواع انجی تیوب آشنا باشید تا بدانید کدام‌ یک برای شما مناسب‌تر است.

عوارض انجی تیوب در منزل چیست؟

انجی تیوب فقط در مواردی توصیه می‌شود که از نظر پزشکی تایید شده‌ باشد، به‌ همین‌ دلیل مزایای آن بیشتر از خطرات آن است. لوله‌های NG را می‌توان به‌ طور مکرر و به‌ طور معمول و بدون هیچ مشکلی استفاده کرد، اما مهم است افرادی که از آن استفاده می‌کنند و پرستاران یا اطرافیان آن‌ها از عوارض احتمالی آن آگاه باشند. شناسایی زود هنگام مشکلات پیش‌ آمده به این معنی است که می‌توان این مشکلات را را قبل از تبدیل شدن به یک خطر جدی مدیریت کرد.

 

اسهال از عوارض انجی تیوب در منزل

شایع‌ترین عارضه مرتبط با انجی تیوب، اسهال است. خطر اسهال بستگی به این دارد که آیا فرد بیماری‌های زمینه‌ای دارد یا خیر. استفاده از داروهای مختلف در حین داشتن سوند معده نیز احتمال این عارضه را بیشتر می‌کند. وقتی فرد دچار مشکل اسهال می‌شود، ممکن است عدم تعادل الکترولیت‌ها (مواد معدنی که به ماهیچه‌ها کمک می‌کنند تا منقبض شوند و بدن را هیدراته نگه دارند)، سوء‌تغذیه و عفونت را تجربه کند، بنابراین در صورت بروز چنین مشکلی، باید هرچه سریع‌تر به فکر درمان آن بود.

عوارض انجی تیوب

جراحت

در حین جای‌گذاری انجی تیوب در منزل، خطر آسیب به مری، گلو، سینوس‌ها یا معده وجود دارد. در حالی که لوله NG معمولا بدون هیچ مشکلی وارد می‌شود، اما مواردی وجود دارد که می‌تواند منجر به آسیب‌های تهدید کننده زندگی شود. افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای جدی دارند و نمی‌توانند به‌ درستی لوله را ببلعند، بیشتر در معرض خطر کامپایل‌های شدید هستند. قرار دادن لوله در معده از طریق دهان (به جای از طریق حفره‌بینی)، ممکن است به محدود کردن عوارض در این موارد کمک کند.

 

جا به‌ جایی

حتی زمانی که لوله NG به‌ درستی در مسیر خود قرار داده شود، ممکن است مسدود یا پاره شود. همچنین می‌تواند از جای خود حرکت کند. در ۸۲ درصد از بیمارانی که از سوند معده استفاده می‌کنند، جا به‌ جایی روی می‌دهد. خطر این اتفاق به‌ ویژه در افراد مسن با مشکلات شناختی بسیار زیاد است. آن‌ها ممکن است عملکرد لوله را مختل کنند، زیرا نمی‌دانند برای چیست و چرا در مسیر بینی آن‌ها قرار گرفته است.

 

پنومونی از عوارض انجی تیوب در منزل

در برخی شرایط، غذا یا دارویی که از طریق لوله NG وارد معده می‌شود، می‌تواند دوباره به سمت بالا برگردد. اگر این مواد وارد ریه‌ها شوند، باعث عارضه پنومونی آسپیراسیون می‌شود. این اتفاق یک مشکل جدی و تهدید کننده زندگی است. پنومونی آسپیراسیون شایع‌ترین علت مرگ در میان افرادی است که از انجی تیوب استفاده می‌کنند.

عوارض نادر انجی تیوب ممکن است شامل خونریزی بینی، ناراحتی و گاهی اوقات زخم در داخل یا اطراف بینی باشد. همچنین افرادی که دارای اختلالات خونریزی هستند یا از داروهای رقیق‌کننده خون مانند وارفارین استفاده می‌کنند، بیشتر در معرض خطر خونریزی قرار دارند. در صورت بروز مشکل باید هر چه سریع‌تر با پزشک خود تماس بگیرید.

لوله گذاری انجی تیوب

چگونه عوارض انجی تیوب در منزل را کاهش دهیم؟

قبل از هر تغذیه، مهم است که محل قرارگیری لوله را بررسی کنید. اگر لوله شل شده باشد یا نرمال نباشد، این خطر وجود دارد که برخی از مایعات تزریق‌ شده از طریق آن به ریه‌ها آسپیره شده و باعث پنومونی آسپیراسیون شوند. طول لوله‌های NG در امتداد آن‌ها مشخص شده است، بنابراین به‌ راحتی می‌توان تشخیص داد که لوله به‌ طور کامل وارد شده است یا خیر. جا به‌ جا شدن لوله در هنگام سرفه، استفراغ یا درد زیاد، شایع‌تر است. مقدار کمی از محتویات معده باید در یک سرنگ، آسپیراسیون و هر بار pH آن بررسی شود.

مهم است که همیشه اطمینان حاصل کنید که محیط و تجهیزات تمیز هستند. هر زمان که قرار است چیزی از طریق لوله به داخل معده انتقال داده شود، باید دست‌های خود را به‌ خوبی بشویید. شستشوی منظم انجی تیوب از طریق انتقال آب از داخل لوله، به تمیز نگه‌ داشتن آن کمک می‌کند. به‌ خصوص مهم است که مراقب مشکلات تنفسی باشید. برخی از داروها به شکل مایع و برخی از آن‌ها به شکل پودر یا قرص هستند که می‌توان با آب مخلوط کرد تا از طریق لوله NG به معده بیمار انتقال داده شوند. با این‌ حال، برخی از قرص‌ها نباید خرد و برخی از کپسول‌ها نباید باز شوند. در این شرایط یک داروساز یا پزشک می‌تواند درباره انتقال این قرص‌ها و کپسول‌ها از طریق انجی تیوب در منزل شما را راهنمایی کند.

حفظ بهداشت دهان و انجی تیوب

برخی از افرادی که دارای لوله انجی هستند، می‌توانند به‌ طور معمول غذا بخورند و بنوشند. این افراد باید با مسواک زدن و هیدراته نگه‌ داشتن دهان، به بهداشت دندان و دهان خود توجه کنند. سایر افراد شاید نتوانند چیزی را از طریق دهان مصرف کنند، بنابراین دهان آن‌ها ممکن است خشک و زخم شود. به‌ همین‌ دلیل مراقبت خوب از دهان می‌تواند به جلوگیری از مشکلاتی مانند زخم دهان، شقاق و برفک دهان کمک کند. مرطوب کردن منظم بافت‌های ظریف دهان آن‌ها را سالم نگه می‌دارد. همچنین استفاده از اسفنج‌های کوچک که به‌ طور خاص برای مراقبت از دهان ساخته شده‌اند برای این افراد مفید است، زیرا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تکه‌تکه و بلعیده نمی‌شوند.

لوله‌های NG مورد استفاده برای تغذیه، باریک هستند و امکان گرفتگی آن‌ها وجود دارد. شستن این لوله‌ها با آب تمیز قبل و بعد از هر تغذیه مهم است تا اطمینان حاصل شود که درون لوله هیچ چیزی باقی نمانده است که مسیر آن را سد کند. برخی از داروها، به‌ ویژه سوسپانسیون‌ها یا پودرها، می‌توانند باعث انسداد انجی تیوب شوند، به‌ همین‌ دلیل باید از تمیز بودن مسیر لوله انجی اطمینان حاصل کنید. اگر قرص‌هایی مصرف می‌کنید که داروساز به شما گفته است که می‌توان آن‌ها را خرد کرد، می‌توانید قرص خردکن‌های مخصوصی تهیه کنید تا از آسیاب شدن آن‌ها به پودر ریز و جلوگیری از انسداد انجی تیوب مطمئن شوید.

سخن پایانی

سوند معده یا انجی تیوب می‌تواند یک راه‌ حل کوتاه‌مدت برای یک بیماری حاد یا یک راهکار طولانی‌مدت برای نیازهای مداوم بیماران باشد. برخی از افراد یاد می‌گیرند که از انجی تیوب خود مراقبت کنند، موقعیت آن را بررسی کنند و داروها را انتقال دهند و به‌ وسیله آن تغذیه کنند، اما برای بیشتر افراد نیاز وجود یک فرد دیگر ضروری است. حضور یک فرد آموزش‌ دیده که می‌تواند لوله را در مسیر خود وارد کند و در مراقبت از انجی کمک کند. اگر برای انجی تیوب در منزل به کمک نیاز دارید با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید. ما بهترین خدمات را با مناسب‌ترین قیمت به شما ارائه می‌دهیم.

انجی تیوب در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد انجی تیوب

در مواردی مانند:

 • افرادی که اختلال بلع دارند (سکته مغزی، نوزاد نارس، بیمار دارای پارکینسون و...)
 • افراد دارای آسیب‌های گردن یا صورت
 • افرادی که جراحی صورت یا گردن انجام داده‌اند
 • افرادی که نیاز به دستگاه تهویه برای تنفس دارند
 • کسانی که انسداد روده دارند
 • افرادی که بیهوش هستند
 • همچنین برای کمک به بعضی از نوزادان که قادر به دریافت شیر مادر نیستند.

در موارد زیر نیز می‌توان از انجی تیوب استفاده کرد:

 • برداشتن یک نمونه از معده برای آنالیز
 • برداشتن مقداری از محتویات معده به منظور کاهش فشار در موارد انسداد روده
 • خارج کردن خون از معده
 • سوند و گاواژ معده
 • لوله انجی مدل لوین (مناسب غذارسانی و دارورسانی)
 • لوله انجی تیوب مدل سالم‌سمپر (کاهش فشار منفی، جلوگیری از ریزش معده)
 • لوله آندرسن
 • لوله داپ‌هاف

•بیمار از 8 ساعت قبل ناشتا باشد.

•داروهای آسپیرین و رقیق‌کننده خون از یک هفته قبل از لوله‌گذاری قطع شود.

•در صورتی که بیمار دندان مصنوعی داشت، قبل از اقدام آن را خارج کند.

•بیمار قبل از انجام لوله‌گذاری بینی خود را پاک کند.

•بیمار را از احساس مورد انتظار در حین لوله گذاری مطلع شود.

البته بهتر تمام موارد ذکر شده را ابتدا با پزشک خود در میان بگذارید و با او مشورت کنید.

ممکن است قبل از انجام این کار، لازم باشد تا بینی خود را باد کنید یا چند قطره آب بنوشید تا فرآیند جذب آسان‌تر شود.

مناطق تحت پوشش درخواست انجی تیوب در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.

خدمات سلامت در منزل