پانسمان زخم نوین پیشرفته در منزل

صدها روش برای پانسمان پیشرفته زخم وجود دارد، به‌ همین‌ دلیل انتخاب بهترین گزینه، ممکن است گیج‌کننده و حتی دلهره‌آور باشد. معمولا پزشک در ابتدا زخم و ویژگی‌های آن را ارزیابی می‌کند تا مشخص شود که آیا زخم خشک یا مرطوب است؟ آیا آلوده است؟ آیا بیش از حد تخلیه می‌شود؟ آیا نیاز به برداشتن بافت آسیب‌ دیده یا اجسام خارجی دارد؟ و سپس اقدام به درمان و پانسمان آن می‌کند. بنابراین پانسمان زخم‌های پیچیده، کار ساده‌ای نیست. اما اگر به هر دلیل، نیاز به پانسمان پیچیده در منزل دارید و امکان خروج از خانه برای مراجعه به بیمارستان را ندارید، پرستاران مجرب مرکز خدمات درمانی ثمین در کنار شما خواهند بود.

پانسمان پیچیده در منزل (24ساعته)

پانسمان پیچیده در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

پانسمان چیست؟

پانسمان یک پد یا پوشش استریل است که برای بهبود و محافظت زخم از آسیب بیشتر استفاده می‌شود. پانسمان طوری طراحی شده است که مستقیما با زخم در تماس باشد و از بانداژ روی آن متمایز است، که اغلب برای نگه داشتن پانسمان در جای خود استفاده می‌شود. بسیاری از پانسمان‌های مدرن خود-چسب هستند.

خدمات پانسمان زخم

کارشناسی زخم برای انجام پانسمان پیچیده در منزل

زخم، آسیبی است که پوست یا سایر بافت‌های بدن را می‌شکند. زخم‌ها می‌توانند باز و در معرض دید، یا بسته و در زیر پوست باشند. تقریبا همه افراد در مقطعی از زندگی خود، حداقل یک زخم باز را تجربه خواهند کرد، اما میزان و شدت آن بسته‌ به نوع زخم متغیر است:

زخم‌های بسته، اغلب در اثر ضربه‌های شدید ایجاد می‌شوند و اگرچه بافت آسیب‌ دیده در معرض دید قرار نمی‌گیرد، اما می‌تواند خونریزی و آسیب به ماهیچه‌های زیرین، اندام‌های داخلی و استخوان‌ها را به‌ دنبال داشته باشد.

انواع زخم‌های بسته، عبارتند از:

شایع‌ترین علائم زخم‌ها درد، تورم و خونریزی است که بسته به محل و نوع آسیب، این علائم متفاوت هستند. زخم‌های جزئی مانند بریدگی، خراش، کبودی و ساییدگی بسیار شایع هستند و معمولا نیازی به مراقبت پزشکی ندارند. اما برخی از زخم‌ها مانند زخم‌های عفونی، زخم‌های تروماتیک، زخم‌هایی که نیاز به بخیه دارند و زخم ناشی از گاز گرفتن حیوانات، برای جلوگیری از ایجاد عوارض، نیاز به درمان و پانسمان پیچیده در منزل یا درمانگاه دارند.

زخم‌های مزمن و غیر التیام‌ یافته، زخم‌هایی هستند که به‌ موقع (معمولا در بازه زمانی چهار هفته تا سه ماه) به سمت بهبودی پیشرفت نمی‌کنند. عوامل زیادی در ایجاد زخم‌های مزمن و غیر التیام‌‌پذیر نقش دارند، از جمله بیماری‌های سیستمیک، سن و ضربه‌های مکرر و همچنین شرایطی مانند:

پانسمان پیچیده در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات پزشکی صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام ویزیت بیمار در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند.

در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات ویزیت پزشک در منزل را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه ویزیت دکتر در منزل با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای ویزیت بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌های درمانی را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. ویزیت پزشک در منزل، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع پانسمان پیچیده در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

زخم‌های دیابتی

برای انجام و تشخیص اینکه پانسمان پیچیده در منزل لازم است یا ساده باید نوع زخم شناخته شود.

زخم‌های دیابتی به چند دسته تقسیم می‌شوند:

زخم‌های نوروپاتیک:که در نتیجه نوروپاتی محیطی در نواحی تحت فشار پا مانند نوک انگشتان پا ایجاد و سپس منجر به میکروترومای طولانی، تجزیه بافت و در نهایت زخم می‌شوند.

زخم‌های ایسکمیک: که به‌ عنوان زخم شریانی نیز شناخته می‌شوند، در نتیجه پرفیوژن ضعیف (زمانی که خون غنی از مواد مغذی قادر به جریان یافتن به اندام تحتانی نباشد) در پاشنه پا و انگشتان پا ایجاد می‌شوند، اغلب دیر بهبود می‌یابند و در صورت عدم درمان، منجر به عوارض جدی (مانند عفونت، مرگ بافت و قطع عضو) می‌شوند.

زخم‌های عصبی: که ترکیبی از زخم‌های نوروپاتیک و ایسکمیک هستند و زمانی رخ می‌دهند که هم آسیب عصبی و هم گردش خون ضعیف وجود داشته باشد. آن‌ها معمولا با لایه‌ای از پوست ضخیم یا پینه‌ بسته ظاهر می‌شوند.

این زخم‌ها معمولا به پانسمان پیچیده در منزل یا درمانگاه نیاز دارند. اگر بنا به دلایلی، به درمانگاه یا بیمارستان دسترسی ندارید یا قادر به خروج از منزل نیستید، کافی است همین‌ حالا با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا بهترین پزشکان و پرستاران کارآزموده را به خانه شما اعزام کنیم.

زخم بستر

برای انجام پانسمان پیچیده در منزل و برای ارزیابی و بررسی زخم بستر نیاز به آزمایش خون داشته باشید و قبل از آن، پزشک از شما سوالات زیر را بپرسد:

درمان زخم بستر معمولا شامل کاهش فشار روی پوست آسیب‌ دیده، مراقبت از زخم‌ها و پانسمان آن‌ها، کنترل درد، جلوگیری از عفونت و حفظ تغذیه مناسب است. مرکز خدمات درمانی ثمین برای پانسمان پیچیده زخم بستر در منزل، بسته‌ به نیاز شما یک یا چند نفر از پرسنل آموزش‌ دیده زیر را به منزل‌تان اعزام می‌کند:

اولین قدم در درمان زخم بستر، کاهش فشار و اصطکاک ناشی از آن است. استراتژی‌های درمان زخم بستر، عبارتند از:

مراقبت از زخم بستر هم بسته‌ به عمق و وسعت زخم، شامل موارد زیر است:

زخم سوختگی

سوختگی‌ها بسته به میزان نفوذ، عمق و شدت به 4 دسته طبقه‌بندی می‌شوند. البته ممکن است طبقه‌بندی سوختگی بلافاصله پس از وقوع، غیرممکن باشد، چون احتمال دارد زخم در طول زمان پیشرفت کند.

سوختگی‌های درجه یک (سطحی): فقط لایه بیرونی پوست یعنی اپیدرم را درگیر می‌کند. محل سوختگی قرمز، دردناک، خشک و بدون تاول است؛ مانند آفتاب‌سوختگی.

سوختگی‌های درجه دو (جزئی): اپیدرم و بخشی از لایه زیرین پوست یعنی درم را درگیر می‌کند. محل سوختگی قرمز و تاول‌دار به‌ نظر می‌رسد و ممکن است متورم و دردناک باشد.

سوختگی‌های درجه سه (کامل): اپیدرم و درم را از بین می‌برد. محل سوختگی ممکن است سفید یا سیاه و زغالی به‌ نظر برسد.

سوختگی درجه چهار: از هر دو لایه پوست و بافت زیرین و همچنین بافت عمیق‌تر می‌گذرد و احتمالا ماهیچه‌ها و استخوان‌ها را درگیر می‌کند. از آن جایی که پایانه‌های عصبی از بین می‌روند، هیچ احساسی در این ناحیه وجود ندارد.

انجام پانسمان پیچیده در منزل برای زخم تروماتیک

 زخم‌های تروماتیک یا زخم‌های گسترده، معمولا باعث آسیب به پوست و بافت‌های زیرین می‌شوند و اگر به‌ موقع درمان نشوند، می‌توانند عامل آسیب شدید به بافت‌های نرم پوست باشند. زخم‌های تروماتیک، به‌ طور ناگهانی، بدون برنامه‌ریزی و در اثر تصادفات و حوادث غیرمترقبه (نه فقط حوادث غیرمترقبه طبیعی) رخ می‌دهند و به سه دسته حاد، متوسط و عمیق دسته‌بندی می‌شوند. طیف درمان این زخم‌ها شامل پانسمان‌های موقت، پانسمان پیچیده در منزل یا بیمارستان، مایع‌درمانی داخل وریدی، اکسیژن‌تراپی و مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها است. دلایل متعددی می‌تواند باعث ایجاد زخم‌های تروماتیک شود که در ادامه به رایج‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

وکیوم تراپی چیست؟

وکیوم‌تراپی یک تکنیک ماساژ غیر تهاجمی است که به بلند کردن پوست از طریق یک دستگاه مکانیکی مجهز به کاپ ساکشن کمک می‌کند. این درمان در ابتدا در دهه 1970 به‌ عنوان راهی برای کمک به کاهش اثرات ناشی از زخم‌های سوختگی وارد بازار شده بود اما پس از مدتی به یک روش لیفت باسن غیر جراحی تبدیل شد. برخی از مطالعات نیز به این درمان به‌ عنوان راهی برای بستن و پانسمان زخم‌های پوستی توجه کرده‌اند.

وکیوم‌تراپی با نام‌های وکوتراپی و ماساژ کاهش فشار نیز شناخته می‌شود. اشکال خاصی از وکیوم‌تراپی نیز برای درمان سلولیت استفاده می‌شوند. یکی از این درمان‌ها به‌ نام Endermologie شناخته می‌شود که اولین درمان مورد تایید FDA در نوع خود بود. روش انجام آن به این‌ صورت است که با کاهش تورم در پوست آسیب‌دیده به کاهش ظاهر گودی‌های سلولیت کمک می‌کند.

استفاده از کرم ضد زخم برای انجام پانسمان پیچیده در منزل

اسکار، بخشی از چرخه ترمیم طبیعی پوست پس از زخم است، چون بدن به‌ سرعت وارد عمل می‌شود تا زخم را با سلول‌های پوستی بپوشاند و از آن در برابر عوامل خارجی محافظت کند. در نتیجه، گاهی اوقات سلول‌های ناقصی ایجاد می‌کند که حاوی کلاژن بیشتری نسبت به سلول‌های پوست سالم هستند. به‌ همین دلیل است که اسکارها از نظر ظاهری با پوست سالم تفاوت دارند. کرم‌های ضد زخم به روش‌های مختلفی برای بهبود بافت و کاهش ظاهر زخم‌ها عمل می‌کنند. برخی از این کرم‌های پوستی حاوی لایه‌بردارهای ملایمی هستند که لایه بالایی سلول‌های پوست و هر گونه پوست مرده در آن ناحیه را از بین می‌برند. سایر ترکیبات تشکیل‌دهنده نیز سلول‌ها را هیدراته می‌کنند و ظاهر زیباتری به آن‌ها می‌بخشند که می‌تواند در بهبود زخم موثر باشد. کرم‌های ضد زخم، تنها بخشی از درمان پانسمان پیچیده در منزل هستند و افرادی که به دنبال کاهش ظاهر زخم هستند، باید اقدامات احتیاطی دیگری مانند دور نگه‌ داشتن ناحیه آسیب‌دیده از نور مستقیم خورشید یا استفاده از کرم ضدآفتاب را هم در برنامه خود قرار دهند.

نکات پانسمان زخم پیشرفته

با افزایش سن، افراد مسن بیشتر مستعد ابتلا به زخم‌های مزمن می‌شوند و به مراقبت‌های تخصصی و گاهی پانسمان پیچیده در منزل برای کمک به روند بهبود، نیاز پیدا می‌کنند. فرآیند مراقبت از زخم را می‌توان به دو بخش تقسیم کرد:

اما چه تفاوتی بین این دو وجود دارد؟ مراقبت عمومی از زخم، که به‌ عنوان مراقبت سنتی نیز شناخته می‌شود، زمانی است که با زخم‌های جزئی مواجه هستیم و با محصولات ساده مراقبتی مانند گاز، باند، گچ و پماد کارمان راه می‌افتد. در مقابل، درمان پیشرفته زخم، شامل درمان زخم‌های مزمن یا پیچیده با استفاده از محصولاتی است که به‌ راحتی بدون نسخه به‌ دست نمی‌آیند. معمولا برای دریافت مراقبت‌های پیشرفته زخم و پانسمان پیچیده در منزل باید به‌ دنبال کمک گرفتن از یک پزشک یا بیمارستان و یا مراکز معتبر درمانی باشید. مرکز خدمات درمانی ثمین می‌تواند با اعزام بهترین پرستاران و پزشکان، در انجام پانسمان پیچیده در منزل به شما کمک کند. برخی از بهترین محصولات مراقبت از زخم پیشرفته، هیدروژل، فیلم، فوم، هیدروکلوئید، آلژینات، پانسمان‌های ضدمیکروب، کامپوزیت‌ها، الیاف ژل سدیم کربوکسی متیل سلولز، ورقه‌های سیلیکونی پلیمرهای متقاطع، اشکال مختلف پرکننده زخم، اسفنج و پارچه هستند. این محصولات به حفظ دمای پایدار در اطراف زخم کمک می‌کنند تا به‌ طور موثرتری بهبود یابد و دچار نکروز نشود.

پانسمان زخم پیچیده

محصولات مراقبت از زخم، مانند بانداژ و گاز که اغلب با مواد موضعی مانند پمادهای ضدباکتری همراه می‌شوند، معمولا برای درمان آسیب‌های جزئی مانند خراش‌ها و بریدگی‌ها کافی هستند. در این موارد، هدف فقط تمیز نگه‌ داشتن زخم و خشک کردن آن است. اما زخم‌های پیچیده‌تر به محصولات مراقبت از زخم پیشرفته (AWC) نیاز دارند که معمولا تحت نظارت یک پزشک متخصص باید استفاده شوند. این نوع زخم‌ها ممکن است شامل بریدگی‌ها و پارگی‌های عمیق، زخم‌های سوراخ‌ شده، تاول‌های شدید، نکروز و زخم‌هایی باشند که عفونی شده‌اند. هدف محصولاتی که برای درمان این نوع آسیب‌ها استفاده می‌شوند، هیدراته نگه‌ داشتن زخم، حفظ دمای پایدار در اطراف زخم، تسهیل جریان اکسیژن (تنفس) و محافظت از زخم در برابر آلودگی و عفونت است.

پانسمان زخم‌های بعد از عمل جراحی

برای پانسمان زخم‌های بعد از جراحی، باید ابتدا پوست اطراف برش، با یک پارچه نرم یا پد گاز استریل و آب صابون یا مخلوطی از آب استریل و نمک، تمیز شود. هرگز نباید از شوینده‌های پوست، صابون‌های ضدباکتری، الکل، ید یا پراکسید برای تمیز کردن زخم جراحی استفاده کنید. این محصولات می‌توانند به پوست زخم آسیب برسانند و بهبودی را به تاخیر بیاندازند. از مصرف لوسیون‌ها، کرم‌ها یا محصولات گیاهی نیز خودداری کنید، مگر این‌که ابتدا با پزشک مشورت کرده باشید. پزشک به شما می‌گوید که چگونه زخم را بشویید. ممکن است لازم باشد یک سرنگ را با آب نمک یا آب صابون ملایم پر کنید و زخم را با آن بشویید. این کار به شستشوی هرگونه چرک در حال تخلیه، کمک می‌کند. در آخر، زخم را با یک تکه گاز یا یک پارچه تمیز خشک کنید. اجازه ندهید زخم تا 24 ساعت اول پس از جراحی خیس شود. تا زمانی که زخم‌تان در حال بهبود است، صابون یا سایر محصولات حمام را مستقیما روی زخم خود قرار ندهید. پس از دوش گرفتن، به آرامی محل را با یک حوله تمیز خشک کنید. همچنین بهتر است از انجام ورزش‌ و فعالیت‌هایی که بر ناحیه اطراف زخم‌ تاثیر می‌گذارد، خودداری کنید. در صورت مشاهده علائمی مبنی بر عفونت در اطراف زخم مانند موارد زیر، حتما با پزشک تماس بگیرید:

سخن پایانی

برخی از این زخم‌ها مانند زخم‌های سوختگی یا زخم بستر، ظاهر بسیار ناخوشایند و زننده‌ای دارند و ممکن است تاب و توان روحی خاصی را برای تعویض پانسمان بخواهند، اما جای نگرانی نیست. اگر شما یا عزیزان‌تان نیاز به پانسمان پیچیده در منزل دارید کافی است با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا در اسرع وقت بهترین و ماهرترین پزشکان و پرستاران مرکز را به منزل شما اعزام کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

درخواست فوری پانسمان پیچیده در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد پانسمان پیچیده در منزل

با توجه به نوع ساختار بدن، سیستم ایمنی بدن و میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در بدن هر فرد، طول درمان زخم متفاوت خواهد بود اما عواملی مانند دیابت، جریان خون ضعیف، کم‌خونی، استرس و تنش‌های عصبی، چاقی و... می‌توانند بهبودی زخم را به تعویق بیاندازند.

 • پانسمان‌های جاذب
 • پانسمان‌های آلژینات
 • پانسمان‌های‌ ضد میکروب
 • پانسمان‌های هیدروکلوئید
 • پانسمان‌های هیدروژل
 • پانسمان‌های فومی
 • پانسمان‌های کلاژن
 • گاز مرطوب
 • شستشو و مدیریت زخم بستر
 • خشک کردن اطراف زخم بستر
 • پانسمان را متناسب با دستورالعمل تخصصی آن باز نمایید.
 • همپوشانی پانسمان با حاشیه زخم به اندازه حداقل ۲سانتی‌متر و اطمینان از چسبندگی مناسب چسب یا پانسمان
 • هنگام پانسمان کردن زخم‌های عمیق با عمق بیشتر از ۵میلی‌متر با پانسمان‌های هیدروکلوئید لازم است که داخل زخم به کمک یک پانسمان پرکننده مانند آلژیالت یا هیدروفایبر پر شود

پانسمان را باید به صورت منظم و به محض تماس آنها با ادرار یا مدفوع تعویض کرد تا از آلوده شدن زخم جلوگیری به عمل آید. در هر مرتبه تعویض پانسمان، ارزیابی مجدد زخم باید انجام شود.

 1. در ابتدا باید دست‌ها را به خوبی با مایع‌دستشویی و آب گرم شسته و با یک دستمال نخی خشک کرد.
 2. پانسمان قبلی را بایستی در جهتی که رویش مو پوست است، به آرامی از روی زخم جراحی جدا نمود.
 3. پس از دور انداختن پانسمان قدیمی دست‌ها باید مجدد شسته شوند.
 4. با استفاده از سرم شست و شو به آرامی روی زخم را شسته و با یک گاز استریل خشک کرد.
 5. سپس باید با دقت کافی پانسمان استریل شده را روی زخم قرار داد.

مناطق تحت پوشش درخواست پانسمان پیچیده در منزل در تهران

ویرایش محتوا

سونداژ در منزل برای دسترسی بهتر بیماران گرامی در تمامی مناطق 22 گانه تهران پشتیبانی می‌شود. پایگاه‌های ما در نقاط مختلف شهر تهران مستقر هستند تا بتوانند بهترین خدمات را در سریع‌ترین زمان به ساکنین مناطق شرق تهران، غرب تهران، جنوب تهران، شمال و مرکز تهران ارائه دهند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و در تهرانپارس، منطقه 4 و منطقه 8 یا محدوده نارمک کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

برای سونداژ در منزل در شرق تهران و پیروزی کافیست با شماره تلفن مرکز خدمات درمانی ثمین تماس‌ بگیرید تا متخصصین مجرب برای خدمات‌دهی به شما در سریع‌ترین زمان اعزام شوند.

ویرایش محتوا

مرکز ما در غرب تهران در مناطق گسترده 2، 5، 21 و 22 مانند محدوده گیشا، سعادت آباد، مرزداران، شهرک اکباتان، یا ستارخان با دارا بودن متخصصین مجرب خود می‌تواند خدمات سونداژ در خانه را در ارائه دهد.

ویرایش محتوا

در شمال تهران با دسترسی نزدیک به منطقه 1، منطقه 2 و منطقه 3 مانند محله‌های پاسداران، گیشا، ولنجک، ونک، فرمانیه، تجریش یا یوسف‌آباد آماده پاسخگویی به درخواست ساکنین محترم این مناطق به منظور سونداژ در منزل هستیم.

ویرایش محتوا

متخصصین ما در جنوب تهران در مناطق 15، 16، 17، 18، 19، 20 و محله‌هایی مانند شهرری و… مشغول به خدمت‌رسانی جهت سونداژ در منزل می‌باشند.