تعویض کیسه کلستومی

در طول عمل کلستومی، جراح بخشی از روده بزرگ فرد را از طریق استوما بیرون می‌آورد. سپس کیسه‌ای به نام کیسه کلستومی به آن وصل می‌کند که می‌تواند مدفوع را هنگام عبور از روده جمع‌آوری کند. عمل کلستومی معمولا در افرادی انجام می‌شود که در قسمت تحتانی روده دچار مشکل هستند. کلستومی می‌تواند دائمی یا موقت باشد. اما در هر دو حالت نیاز است تا بیمار از بگ کلستومی استفاده کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بگ‌های کلستومی، انواع، موارد استفاده و نحوه زندگی با آن‌ها و نصب بگ کلستومی در منزل در ادامه با ما همراه باشید.

بگ کلستومی در منزل ( 24ساعته )

بگ کلستومی در منزل فقط با یک تماس

تماس با اپراتور

کلستومی چیست؟

کولوستومی عملی است که پزشک، روده بزرگ بیمار را از مسیر طبیعی خود به سمت دهانه جدیدی در دیواره شکم هدایت می‌کند که به آن استوما می‌گویند. روده بزرگ، جایی که مدفوع تشکیل می‌شود، اکنون به جای مقعد، مدفوع را از طریق استومای ایجاد شده دفع می‌کند. در چنین وضعیتی ممکن است لازم باشد که بیمار از بگ کلستومی استفاده کند تا مدفوع از طریق آن جمع‌آوری شود. برخی از افراد تنها چند ماه از بگ کلستومی در منزل استفاده می‌کنند و برخی دیگر مادام‌العمر به آن نیاز دارند.

چرا کلستومی انجام می‌شود؟

در صورتی‌که فرد دارای بیماری‌ها و مشکلات مربوط به روده بزرگ یا مقعد باشد، ممکن است به عمل کلستومی نیاز داشته‌ باشد. این عمل می‌تواند به‌ عنوان یک مداخله موقت در نظر گرفته شود که به بدن فرد اجازه می‌دهد تا بهبود یابد، یا شاید راه‌ حلی دائمی برای یک وضعیت غیر قابل برگشت باشد.

 

برخی از بیماری‌هایی که ممکن است نیاز به کلستومی موقت داشته‌ باشند، عبارتند از:

برخی از بیماری‌هایی که ممکن است نیاز به کلستومی دائمی داشته‌ باشند، عبارتند از:

بگ کلستومی چیست؟

یک کیسه است که مواد دفعی را که در دستگاه گوارش تولید می‌شود، جمع‌آوری می‌کند. از آن‌ جایی‌ که عمل کلستومی یک استوما (سوراخ) در شکم ایجاد می‌کند، مدفوع از طریق این سوراخ خارج می‌شود، نه از انتهای روده بزرگ. بسته‌ به عادات غذایی فرد، بگ کلستومی باید هر یک تا سه روز یک‌بار تخلیه شود. از آن‌ جایی‌ که این عمل جراحی بر نحوه هضم غذا توسط بدن تاثیر نمی‌گذارد، می‌توان انتظار داشت که عادات طبيعی روده فرد ادامه یابد. بسته‌ به محل قرارگیری استوما، ممکن است بتوان کیسه کلستومی را جدا و آن را فقط در حین اجابت مزاج وصل کرد. بدین‌ ترتیب افراد اعتماد به نفس بیشتری به‌ دست می‌آورند و زندگی راحت‌تری را تجربه می‌کنند.

بگ کلستومی در منزل چگونه انجام می‌شود؟

در سال‌های اخیر، علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است و نوآوری‌ها و ابداعات مختلفی در ارائه خدمات پزشکی صورت گرفته است. در گذشته پزشکانی که بیماران را در خانه ویزیت می‌کردند، تجهیزات زیادی نداشتند، اما امروزه بسیاری از تجهیزات پزشکی قابل حمل وجود دارد که پزشکان می‌توانند در هنگام ویزیت بیمار در منزل، آن را همراه خود به خانه بیماران ببرند. در دنیای امروز، امکاناتی فراهم شده است تا تشخیص بیماری‌ها و درمان آن‌ها در خانه بیمار به صورت دقیق انجام شود و برای بسیاری از بیماری‌ها نیاز نباشد که افراد به مراکز درمانی مراجعه کنند. ویزیت دکتر در منزل باعث صرفه‌جویی در وقت و هزینه بیمار می‌شود و دیگر لزومی ندارد تا افراد به خاطر مشکلات ساده و غیرحاد، ساعت‌ها در ترافیک خیابان‌ها بمانند و در صف طولانی مطب‌ها و بیمارستان‌ها معطل شوند.

مرکز خدمات درمانی ثمین، یکی از مراکز معتبر و خوش‌سابقه است که می‌تواند خدمات ویزیت پزشک در منزل را به شما ارائه دهد. همکاران پزشک ما، همگی جزء بهترین و باتجربه‌ترین پزشکان هستند و باکیفیت‌ترین خدمات تشخیصی و درمانی را برای بیماران در خانه انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و اطلاع از تعرفه ویزیت دکتر در منزل با ما تماس بگیرید.

پزشکانی که برای ویزیت بیماران به خانه آن‌ها مراجعه می‌کنند، تمام خواسته‌ها و نیازهای بیماران را در نظر می‌گیرند و مناسب‌ترین راه‌حل‌های درمانی را برای آن‌ها تجویز می‌کنند. ویزیت پزشک در منزل، می‌تواند یک راهکار ایده‌آل برای درمان بیماران باشد. زیرا وقتی بیماران در خانه و رختخواب خود هستند و پزشک بر بالین آن‌ها حاضر می‌شود، روند بهبودی‌شان سریع‌تر و راحت‌تر طی می‌شود.

مرکز خدمات درمانی و پرستاری در منزل ثمین

درخواست سریع بگ کلستومی در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

انواع بگ کلستومی

شرایط هر فرد متفاوت است، به این معنی که باید کیسه کلستومی متناسب با شرایط خود را داشته‌ باشند. انتخاب مناسب بگ کلستومی به بیمار کمک می‌کند که راحتی بیشتری داشته‌ باشد و سبک زندگی خود را حفظ کند. کیسه‌های کلستومی مختلف برای فعالیت‌های گوناگون به خوبی جواب می‌دهند و متناسب با هر نوع سبک زندگی ساخته شده‌اند. برای نصب بگ کلستومی در منزل با مرکز خدمات درمانی ثمین تماس بگیرید تا پرستاران آموزش‌دیده خود را به خانه شما اعزام کنیم. تمایز اصلی بین گزینه‌های مختلف بگ‌های کلستومی، پس از تعیین نوع مورد نیاز، این است که آیا این کیسه‌ها، یک‌تکه هستند یا دوتکه. زمانی‌ که مشخص شد که کیسه کلستومی یک‌تکه یا دوتکه متناسب با نیاز فرد است، آن‌گاه می‌توان گزینه‌های دیگر را بررسی کرد.

 

بگ یک‌تکه

بگ کلستومی یک‌تکه دارای یک کیسه به‌ هم چسبیده و یک حائل پوستی است که باعث می‌شود با هر بار تعویض، کل سیستم تغییر کند. کیسه‌های یک‌تکه برای افرادی که می‌خواهند کیسه تمیزتری داشته‌ باشند، مناسب است، اما در مقایسه با کیسه دوتکه ممکن است منجر به ناراحتی و تحریک بیشتر شود. اگر فعال هستید یا ورزش می‌کنید، بگ یک‌تکه گزینه خوبی برای شماست.

بگ دوتکه

بگ‌های دوتکه معمولا راحت‌تر هستند و معمولا باعث تحریک کمتری می‌شوند. حائل پوستی آن‌ها را می‌توان به مدت ۲ تا ۴روز بدون نیاز به تعویض در جای خود نگه داشت و کیسه را می‌توان بدون برداشتن حائل تعویض کرد. چون قطعات این کیسه جدا هستند، تعویض آن سریع و آسان است.

 

بگ‌های قابل تخلیه

بگ کلستومی قابل تخلیه، به فرد امکان می‌دهد، خودش محتویات کیسه را خالی و سپس دوباره از آن استفاده کند. این کیسه یک گزینه خوب برای افرادی است که نیاز به دسترسی بیشتر به کیسه دارند.

 

بگ‌های با انتهای بسته

این بگ‌ها برای یک‌ بار استفاده ساخته شده‌اند و باید پس از آن دور انداخته شوند. زمانی‌ که کیسه پر شد، کل کیسه باید با دقت دور ریخته شود تا از نشت یا عفونت آن جلوگیری شود. بسته‌ به نیازهای روزمره فرد، کیسه کلستومی با انتهای بسته، می‌تواند بهترین گزینه باشد.

 

بگ‌های کلستومی از قبل برش‌خورده

این کیسه‌ها دارای دهانه‌ای هستند که از قبل برش خورده‌ است. پس برای استفاده از آن‌ها باید اندازه استوما را بدانید تا نشت نکند. بهتر است برای استفاده از هر نوع بگ کستومی در منزل از پرستاران آموزش‌دیده مرکز خدمات درمانی ثمین کمک بگیرید.

بگ‌های قابل برش

این کیسه‌ها برای جلوگیری از نشتی ایمن‌تر هستند. از آن‌ جایی‌ که حائل پوستی این نوع کیسه به‌ طور خاص و به اندازه و شکل استومای بیمار بریده می‌شود، از نشتی جلوگیری می‌کند. همچنین باعث کاهش تحریک خارجی می‌شود.

 

بگ‌های تخت

بیشتر کیسه‌های کلستومی تخت هستند و یک پشتی چسبناک برای نگه داشتن کیسه در یک موقعیت ثابت دارند.

 

بگ‌های محدب

برخی از افراد بگ کلستومی محدب را ترجیح می‌دهند. این کیسه‌ها به جای‌گیری صحیح استوم‌های تلسکوپی کمک می‌کنند و بهتر با چین‌ و چروک‌های پوست و اسکارهای جراحی سازگار می‌شوند.

 

بگ‌های کودکان

این کیسه‌ها کوچک‌تر هستند و برای نوزادان یا کودکان ساخته شده‌اند. با این حال از آن‌ها می‌توان برای بزرگسالانی که کیسه‌های کوچک‌تر را ترجیح می‌دهند، استفاده کرد.

کدام بگ کلستومی در منزل مناسب است؟

پس از کلستومی، فرد در مورد نوع کیسه‌ای که می‌خواهد از آن استفاده کند، حق انتخاب دارد. انواع بگ‌های کلستومی را در بخش قبل معرفی کردیم. هر فرد با توجه به شرایط خود باید کیسه مناسب را برگزیند تا بهترین کارایی را برای او داشته‌ باشد.

 

مواردی که در هنگام انتخاب کیسه کلستومی باید به آن‌ها توجه کنید عبارتند از:

یک بگ کلستومی شامل موارد زیر است:

نوع کیسه‌ای که شخص انتخاب می‌کند تا حد زیادی به خود او بستگی دارد. فرد باید کیسه‌ای را در نظر بگیرد که به بهترین وجه با نیازهای او متناسب باشد. به‌ عنوان مثال، بیمار می‌تواند بین یک کیسه قابل استفاده مجدد یا یک‌بار مصرف، یکی را انتخاب کند. همچنین، ممکن است فرد یک کیسه بزرگ‌تر را برای شب و یک کیسه کوچک‌تر را برای روز در نظر بگیرد. مشورت با پزشک می‌تواند در انتخاب بگ کلستومی مناسب به فرد کمک کند.

 

محصولات دیگری وجود دارند که می‌توانند به محافظت بهتر از پوست یا به نگه‌ داشتن کیسه در موقعیت خود کمک کنند. این محصولات عبارتند از:

عادت کردن به کیسه کلستومی

تیم پزشکی، نحوه مراقبت از بگ کلستومی را به بیمار آموزش می‌دهند. اما در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می‌کند، زندگی راحت‌تری را با کیسه کلستومی داشته‌ باشید.

_  تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید خبر مربوط به کیسه کلستومی خود را به اشتراک بگذارید. اگر کیسه کلستومی را به عزیزان‌تان نشان دهید یا در مورد آن با دوستان خود صحبت کنید، ممکن است احساس ناراحتی کمتری داشته‌ باشید. همچنین شاید تصمیم بگیرید به رئیس یا همکارتان در مورد آن بگویید تا وضعیت شما را درک کنند.

_  نظر صادقانه بگیرید. از کسی که به او اعتماد دارید، بپرسید که می‌تواند بگ کلستومی را زیر لباس‌تان ببیند یا صدایی که در آن ایجاد می‌شود را بشنود. بدین‌ ترتیب ممکن است متوجه شوید که بیش از حد نگران کیسه کلستومی خود هستید.

_  راه‌هایی برای پنهان کردن آن وجود دارد. به‌ عنوان مثال، می‌توانید کیسه را پس از این‌ که یک‌سوم آن پر شد خالی کنید تا زیر لباس‌تان مشخص نباشد. یک کیسه ایمن و با کیفیت، نشتی ندارد و در برابر بو مقاوم است.

_  آنچه دوست دارید بپوشید. کیسه باید زیر لباس‌های معمولی شما به‌ راحتی قرار بگیرد. همچنین برخی از شرکت‌ها، شلوارهای بلند و لباس زیر مخصوصی را با یک جیب مخصوص برای نگهداری کیسه تولید کرده‌اند.

_  می‌توانید زندگی جنسی خوبی داشته‌ باشید. در حالی‌ که ممکن است در ابتدا احساس ناراحتی کنید، اما بهتر است آرام باشید. درست قبل از رابطه جنسی، کیسه را تخلیه کنید. همچنین می‌توانید آن را بردارید و به‌ طور موقت از یک کلاهک کوچک استوما استفاده کنید.

_  فعال بمانید. با وجود کیسه کلستومی هنوز هم می‌توانید ورزش کنید. با پزشک خود در مورد زمان پوشیدن لباس حمایتی یا محافظ پلاستیکی سخت به نام محافظ استوما صحبت کنید.

_  به خودتان زمان بدهید تا به غذاها عادت کنید. برخی از غذاها بیشتر باعث ایجاد گاز، اسهال یا یبوست می‌شوند. آن‌ها را یکی یکی در خانه امتحان کنید تا بفهمید بدن‌تان چه واکنشی نشان می‌دهد.

_  خندیدن را فراموش نکنید. زمانی‌ که دارید به کیسه کلستومی خود عادت می‌کنید، یک یا دو لحظه ناخوشایند ممکن است برایتان اتفاق بیفتند. اما نگران نباشید. این اتفاق‌ها طبیعی است. اگر بتوانید حس شوخ‌طبعی خود را حفظ کنید، می‌توانید بهتر با آن کنار بیایید.

برای آموزش نصب بگ کلستومی در منزل با مرکز درمانی ثمین تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند

درخواست فوری بگ کلستومی در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

زندگی با بگ کلستومی در منزل و بیرون از خانه

فردی که کیسه کلستومی دارد، می‌تواند بسیاری از فعالیت‌هایی را که قبل از آن انجام می‌داده است را ادامه دهد. بیشتر افراد از این که کسی از کیسه کلستومی استفاده می‌کند بی‌خبرند، مگر این که آن شخص، خودش به آن‌ها بگوید. افرادی که این کیسه را دارند، باید از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنند. اگر کیسه در موقعیت ایمن قرار گرفته باشد، فرد باید بتواند در بیشتر ورزش‌ها و فعالیت‌های بدنی، از جمله دویدن و شنا شرکت کند. اگر چه افراد هنگام شرکت در ورزش‌های تن به تن باید مراقب باشند و ممکن است نیاز باشد تا برای محافظت از آن، از کمربند یا محافظ مخصوص کیسه کلستومی استفاده کنند.

 

برخی از مواردی که فرد باید هنگام زندگی با کیسه کلستومی در نظر بگیرد شامل موارد زیر است:

چه موقع باید بگ کلستومی را تعویض کرد؟

پزشکان توصیه می‌کنند که کیسه را زمانی‌ که بین یک‌سوم تا یک‌دوم آن پر است تعویض کنید. این اقدام احتیاطی می‌تواند به جلوگیری از جدا شدن کیسه از پوست و نشت آن کمک کند. در طول شبانه‌روز ممکن است بگ کلستومی چند بار نیاز به تخلیه داشته‌ باشد و این امر تا حد زیادی به اندازه کیسه بستگی دارد. یک کیسه کوچک‌تر باید دفعات بیشتری تخلیه شود و بهترین نوع برای استفاده در طول روز است. یک کیسه بزرگتر می‌تواند زمان بیشتری را بدون نیاز به خالی‌ شدن دوام بیاورد و معمولا برای شب یا ساعات خواب مناسب است. برخی از کیسه‌ها قابلیت استفاده مجدد دارند، در حالی‌ که برخی دیگر یک‌بار مصرف هستند.

تعویض بگ کلستومی در منزل چگونه است؟

برای تعویض کیسه کلستومی، لازم است که:

سخن پایانی

افرادی که به دلایل مختلف باید از این کیسه استفاده کنند، گزینه‌های مختلفی برای انتخاب دارند تا بتوانند به زندگی روزمره عادی خود ادامه دهند. اگر برای خرید و نصب کیسه کلستومی به کمک نیاز دارید، ما در مرکز خدمات درمانی ثمین می‌توانیم اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهیم و بهترین پزشکان و پرستاران را به منزل شما اعزام کنیم. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

درخواست بگ کلستومی در منزل
( شبانه‌روزی )

تماس با اپراتور

سوالات متداول در مورد بگ کلستومی در منزل

بهترین زمان برای تعویض کیسه کلستومی صبح زود بعد از بیدار شدن از خواب و قبل از این که چیزی بخورید یا بنوشید. در این زمان کلستومی شما دارای کمترین ترشحات خروجی می‌باشد، که این مورد به شما این امکان را می‌دهد که با حفظ آرامش و خونسردی، کیسه خود را تعویض کنید.

  • بهتر است قبل از استفاده از ملین با پزشک خود مشورت کنید زیرا تعادل آب و مایعات بدن را بر هم می زند.
  • استفاده از بعضی داروها باعث تغییر رنگ، بو و غلظت مدفوع می‌شود، آنتی‌اسید سبب اسهال یا یبوست می‌شود، آنتی‌بیوتیك‌ها ممكن است سبب اسهال شوند.
  • قرص‌های درشت، قرص‌های پوشش‌دار، قرص‌های ضدبارداری ممكن است قبل از هضم كامل، از بدن خارج شود، پس قبل از مصرف قرص‌های فوق حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  • در صورت مراجعه به پزشک (اعم از دندانپزشک یا سایر موارد دیگر) لازم است حتما در مورد داشتن کلستومی و داروهایی که مصرف می‌کنید ایشان را مطلع کنید.

داشتن کلستومی مانع فعالیت‌های بدنی و تمرینات ورزشی نمی‌شود اما بهتر در موارد زیر احتیاط کنید:

  • از ورزش‌های سنگین و وزنه‌برداری اجتناب كنید.
  • ورزش‌هایی كه می‌توانید به راحتی انجام دهید شامل شنا، پیاده‌روی، اسكی، تنیس، والیبال، قایق‌رانی می‌باشد.
  • بهتر است قبل از شنا كیسه خود را تخلیه نمایید و از کیسه کوچک‌تر در زیر لباس شنا خود استفاده کنید.

بله می‌توانید، فقط باید کاملا مراقب باشید که آب و صابون به داخل استومای شما وارد نشود و برای این موضوع می‌توانید از درپوش مخصوص استفاده کنید. شما می‌توانید با یا بدون کیسه استحمام کنید که پیشنهاد می‌شود از صابون بچه و یا صابون‌های بدون چربی استفاده نمایید که با شستن از سطح پوست به راحتی پاک شوند.

مناطق تحت پوشش درخواست بگ کلستومی در منزل در تهران

خدمات سلامت در منزل